W ciągu ostatnich 7 dni wartość projektu Ethereum wzrosła o ponad 17%. Obecnie Ether (ETH) handluje w okolicy 1,5 tys. dol. za monetę. Wzmożony ruch w jego sieci doprowadził do skoku cen gazu. Co więcej, według danych pochodzących od Ultrasound Money druga co do wielkości kryptowaluta po raz kolejny stała się “deflacyjna”. Wynika to z tego, że przy wyższych opłatach transakcyjnych, wskaźnik spalania ETH w ramach EIP-1559 rośnie.
- W ciągu ostatnich 30 dni kurs Ethera podniósł się z okolic 1,1 tys. dol. do poziomu powyżej 1,5 tys. dol. Jest to wzrost o ponad 36%
- Wzmożony ruch w sieci Ethereum doprowadził do wzrostu opłat transakcyjnych, a wraz z nimi większego spalania Ethera
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Ethereum (ETH) staje się “deflacyjne”
Po wielu tygodniach handlu bokiem na wykresie czołowych kryptowalut doszło do ożywienia. Cena Ethera wzrosła z okolic 1,1 tys. dol. do poziomów powyżej 1,5 tys. dol. obecnie. Wydaje się, że wśród społeczności wirtualnych walut zapanował pozytywny sentyment. Według wskaźnika od alernative.me na rynku panują neutralne emocje.
Dane pochodzące z platformy Ultrasound Money pokazują, iż ETH po raz kolejny stało się “deflacyjne”. Ostatnim razem kryptowaluta ta była w podobnej sytuacji na początku grudnia 2022 r.
W ubiegłym r. w Ethereum wdrożona została aktualizacja EIP-1559, w wyniku której przy każdej dokonywanej transakcji część ETH pochodzących z opłat transakcyjnych, jest spalana. Wraz ze zwiększonym ruchem w sieci, opłaty transakcyjne rosną, a przy tym zwiększa się ilość ETH na stałe usuwanych z obiegu.
Ze względu na to, że więcej Etherów jest obecnie spalanych, niż “produkowanych”, kryptowaluta ta zyskuje deflacyjny charakter. Drugą kluczową zmianą było porzucenie mechanizmu osiągania konsensusu Proof of Work (PoW) na rzecz Proof of Stake (PoS). Aktualizacja ta przełożyła się na mniejszą emisję nowych ETH.
Wzrost cenowy na wykresie Ethera ma miejsce na kilka miesięcy przed kolejnym kluczowym wdrożeniem. W ramach aktualizacji Shanghai monety ETH zablokowane w kontrakcie depozytowym zostaną upłynnione. Możliwość wypłaty Etherów może stanowić zachętę dla niektórych inwestorów do stakowania tej wirtualnej waluty.
Aktualna sytuacja na wykresie ETH
Po mocnym skoku cenowym, ruchy kursu Ethera zmalały. W ciągu ostatniej doby zmiana wyniosła jedynie około 1,5%. Obecnie kryptowaluta ta handluje w pobliżu 1,5 tys. dol. za monetę. Od ATH z listopada 2021 r. wciąż jednak dzieli ją ogromna przepaść. Wynosi ona aktualnie blisko 68%.
Autor poleca również:
- Czy Bitcoin może być piękny? Miss Salwadoru zaskoczyła świat
- Trudność wydobycia Bitcoina (BTC) ustanowiła nowy rekord
- Bitcoin osiągnie nawet 100 000 USD w ciągu 2-3 lat. Eksperci…