Ethereum Ethereum to jedna z najpopularniejszych i druga obok bitcoina pod względem kapitalizacji kryptowaluta. Dzięki swojej funkcjonalności, Ethereum niegdyś nazywane było “Bitcoinem 2.0”.

Ethereum – co to jest?

To nie tylko kryptowaluta, to cała platforma oparta o technologię Blockchaina, która poza możliwością użytkowania go jako środka płatniczego, umożliwienie każdemu, kto tylko zechce stworzenie aplikacji i udostępnienie jej. Służy ona m.in. do zawierania inteligentnych kontraktów (z ang. smart contracts) oraz tworzenia aplikacji za pomocą zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Sieć ta złożona z tworzonych przez użytkowników węzłów nosi nazwę EVM (Ethereum Virtual Machine). Umożliwia ona crowfunding poprzez ICO (ang. Initial Coin Offering) oraz tworzenie zdecentralizowanych, autonomicznych organizacji (DAO).







Ethereum cena

Ethereum kurs



O ile Bitcoin posiada w swojej ofercie pojedynczą aplikację, o tyle Ethereum służy użytkownikom jako platforma do uruchomienia dowolnej liczby zdecentralizowanych aplikacji. Możliwości samej platformy są więc w praktyce nieograniczone.

Tokenem będącym środkiem płatności jest 1 Ether (1ETH). Obecnie po podziale sieci, który jest skutkiem przeprowadzonego w 2016 hard forka i braku porozumienia między wszystkimi użytkownikami sieci mamy dwie waluty: Ethereum (ETH) oraz Ethereum Classic (ETC).

Początki Ethereum

Ethereum zostało zapoczątkowane przez rosyjskiego programistę Vitalika Buterina, który zainspirowany technologią blockchain używaną w sieci Bitcoin chciał stworzyć zdecentralizowaną sieć do projektowania aplikacji. W momencie opracowania Ethereum miał on zaledwie 22 lata. Zaprojektowaniem sieci zajęła się szwajcarska firm Ethereum Switzerland GmBH.

Fundusze na rozpoczęcie projektu zostały zebrane poprzez sprzedaż pierwszych tokenów ETH na zasadzie crowdfundingu poprzez ICO. Zbiórka trwała 42 dni (od 20 lipca 2014 do 2 września 2014). Przez pierwsze 14 dni za każdy wydany BTC otrzymywało się 2000 ETH. Później wartość ta zmniejszała się liniowo aż do poziomu 1337 BTC. Ostatecznie udało się zebrać 31,529 BTC bo stanowiło wówczas równowartość 18 439 086 USD a inwestorzy otrzymali łącznie 60 mln. ETH.

Pierwszy blok Ethereum powstał 30 lipca 2015 roku.

Ethereum mining

Dzięki wykorzystaniu metody Proof-of-Work, Ethereum wydobywany jest za pomocą koparek. Algorytm Ethash umożliwia kopanie zarówno na GPU jak również na CPU. W przyszłości planowana jest również aktualizacja dzięki której Ethereum będzie miał również zaimplementowaną możliwość wydobycia za pomocą Proof-of-Stake, czyli w skrócie tworzenie nowych monet za pomocą obecnych znajdujących się w oficjalnym portfelu będącym jednocześnie węzłem.

W odróżnieniu do Bitcoina, podaż Ethereum nie została z góry określona. Ethereum Classic ograniczyli tą ilość do 230 milionów.

Informacje podstawowe o walucie Ethereum



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj