Naga MarketsEthereum (ETH) i potencjalne opóźnienie bomby trudności. Co to znaczy dla sieci?
Public Domain

W zeszłym tygodniu deweloperzy sieci Ethereum (ETH) Tim Beiko i James Hancock opublikowali propozycję aktualizacji o numerze 4345, chcąc opóźnić bombę trudności (difficulty bomb) do maja 2020 roku.

Ethereum i bomba trudności. O co chodzi?

Bomba trudności odnosi się do procesu, który sprawi, że wydobycie Ethereum będzie wymagało użycia większej mocy obliczeniowej. Chodzi o to, aby dojść do punktu, w którym wydobycie nie będzie już opłacalne.Kiedy to nastąpi, blockchain zatrzyma się, ponieważ górnicy wyłączą swój sprzęt lub przeniosą swoje koparki do innych łańcuchów. Ma to na celu stopniowe wyeliminowanie górników w ramach przejścia Ethereum z sieci proof-of-work (PoW) na sieć proof-of-stake (PoS), czyli całkowitą zmianę zasad funkcjonowania blockchainu.

Bomba trudności została wprowadzona w celu zachęcenia społeczności Ethereum do przejścia na PoS. Bomba trudności planuje spowolnienie sieci, gdy jej termin zostanie przekroczony. Sieć cierpiała z powodu poprzednich bomb:

– Ten EIP proponuje rozproszenie i opóźnienie bomby po raz piąty. Zakładam, że nikt nie będzie twierdził, że 4 poprzednie interwencje nie były uzasadnione, gotowość do przejścia na PoS była o mile od tego, co jest dzisiaj. Zakładam, że przy dzisiejszym stanie sieci, posiadanie nawet 0,1 sekundy więcej opóźnienia między blokami miałoby ogromny wpływ na doświadczenie użytkownika (opłaty transakcyjne prawdopodobnie znowu wzrosną). Niemniej jednak, obawiam się, że usunięcie wszystkich razem lub opóźnienie bomby ponownie zmniejszyłoby wiarygodność połączenia – komentował Jerome de Tychey, prezes Ethereum France.

W trakcie tego procesu przejściowego społeczność górnicza doświadcza sporej niepewności. Podczas gdy ETH 2.0 jest nieuniknione, nie ma wątpliwości, że górnicy są zadowoleni z potencjalnego wydłużenia działania PoW, co pozwoli im przez kolejne miesiące osiągać wysokie zyski.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że według najnowszych danych średni zarobek górników w sieci ETH wynosi dziennie ponad 40 milionów dolarów.

Hard fork o nazwie London, która zaczął funkcjonować 5 sierpnia, dotyczył propozycji 1559 – zmiany rynku opłat w celu ograniczenia wysokich opłat transakcyjnych. Jednakże, ta aktualizacja zawierała również kilka innych propozycji:

invest
  • EIP-3198: Kod opcyjny opłaty podstawowej
  • EIP-3529: Zmniejszenie refundacji
  • EIP-3541: odrzucanie nowych kontraktów zaczynających się od bajtu 0xEF
  • EIP-3554: Opóźnienie bomby trudności do 1 grudnia 2021 r.

Zgodnie z propozycją 3554, bomba trudności została już opóźniona do grudnia, jednak deweloperzy chcą, żeby datę przesuną co kolejne kilka miesięcy.

Przygotowując się do wdrożenia ETH 2.0, bomby trudności zostały zdetonowane dwukrotnie w historii Ethereum. Raz w 2017 r., a ostatnio w listopadzie 2019 r. w ramach EIP 2387.

Jednak niechęć do zdetonowania kolejnej bomby sugeruje, że twórcy Ethereum nie są jeszcze gotowi do rozpoczęcia procesu całkowitego wycofania górników z sieci.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Bomba trudności wybuchnie dopiero w II kw. 2022 r.?

W ramach EIP 4345, deweloperzy chcą zdetonować bombę w połowie drugiego kwartału 2022 roku. Dodają, że bomba może zostać ponownie ustawiona (na dłuższe spalanie, aż do momentu, gdy wydobycie stanie się niemożliwe) lub całkowicie usunięta.

– Celujemy w to, by aktualizacja Shanghai i/lub Merge nastąpiły przed majem 2022. Bomba zostanie wtedy ponownie dostosowana, albo usunięta całkowicie.”

Najnowsze informacje napływające od deweloperów sugerują, że przejście na ETH 2.0 powinno mieć miejsce na początku przyszłego roku.

Wdrożenie PoS wiąże się z uruchomieniem łańcuchów ETH 1.0 i ETH 2.0 równolegle, aż do przyszłej daty, kiedy oba łańcuchy będą mogły zostać połączone. To właśnie wtedy Ethereum przestanie być blockchainem PoW.

Niektórzy uważają to za moment, w którym Ethereum 2.0 w pełni wejdzie na rynek. Ale istnieje dodatkowa faza, „Shard Chains”, w celu poprawy skalowalności, która ma się rozwinąć dopiero pod koniec 2022 roku.

Jednakże, jeśli EIP 4345 zostanie przegłosowany, wtedy kolejne wydarzenia również zostaną przesunięte sugerując, że start ETH 2.0 nie pokryje się ze wstępnym harmonogramem.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here