Naga MarketsSieć Ethereum ma już pięć lat, z kolei kurs ETH wzrósł o 50 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. Jakby tego było mało, w tle trwa bańka na DeFi i coraz więcej wiemy o Ethereum 2.0.

  • ETH coraz lepiej radzi sobie na wykresie.
  • Jak ETH zachowa się w czasie hossy na BTC?

Ethereum z 50-proc. wzrostem w skali miesiąca

Cena tokena Ether sieci Ethereum odnotowała w lipcu silny wzrost. Od początku miesiąca ETH wzrosło o 50 proc. z 225,5 USD do ponad 340 USD. Zbiega się to z piątą rocznicą powstania platformy i paroma prowzrostowymi czynnikami.

Wydaje się, że dwa kluczowe czynniki napędzające rajd ETH to pojawiające się informacje dot. Ethereum 2.0 i rozwój rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi)

Dlaczego bańka na DeFi prowokuje hossę na ETH? Według Defipulse.com, projekty Aave, Balancer i Curve Finance mają odpowiednio zablokowane u siebie 482 miliony, 291 milionów dolarów i 263 miliony dolarów. Wiemy, że całkowita wartość ETH zablokowanych w przestrzeni DeFi wzrosła do 3,94 miliarda dolarów, czyli od początku czerwca skoczyła ponad trzykrotnie. Tym samym równowartość tych pieniędzy w ETH zniknęła z giełd. Mniejsza podaż na rynku oznacza teoretyczny skok kursu. W tym przypadku teoria zamieniła się w praktykę.

Oprócz zmniejszonej podaży, najważniejszym czynnikiem prowzrostowym jest wykorzystanie ETH jako gasu. Gdy użytkownicy zatykają łańcuch bloków Ethereum wieloma transakcjami, większe ilości ETH są potrzebne do uiszczenia opłat transakcyjnych w jednostce „gas”.

Według Etherscan, ilość zużywanego dziennie gasu wzrosła do nowego rekordowego poziomu i wynosi ponad 76 milionów. Dane sugerują, że zapotrzebowanie na ETH rośnie wraz z aktywnością użytkowników w łańcuchu Ethereum.

ETH 2.0

Prawdopodobnie największym katalizatorem hossy na Ethereum w pierwszej połowie 2020 roku były jednak newsy dot. Ethereum 2.0. Wiemy, że nowa wersja Ethereum sprawi, że cały projekt przejdzie z algorytmu PoW na PoS. Oznacza to, że użytkownicy sieci będą mogli zarabiać na zjawisku stake’owania, czyli zastawiania tokenów ETH w sieci. To – ponownie! – zmniejszy podaż tokenów.

Co prawda Ethereum 2.0. wystartuje w pełni za parę lat, ale społeczność inwestorów ucieszyły wiadomości o tym, że jeszcze w tym roku nastąpią ważne aktualizacje, które przybliżą nas do tego celu.

ETH vs. BTC

Powstaje też pytanie, jak zachowa się ETH w czasie bańki na BTC. W 2017 r. widzieliśmy, że rosło nawet mocniej niż najstarsza i zarazem główna kryptowaluta rynku. Wiele wskazuje na to, że w czasie ewentualnej bańki w 2021 r. (czy latach późniejszych) możemy być świadkami równie spektakularnego lotu kursu.

Oczywiście na giełdzie gracie na swoją odpowiedzialność. Powyższy tekst nie jest poradą inwestycyjną!

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. i tak na razie inwestuje w krypto, z czasem chyba przerzuce sie na surowce w XTB. System ma ogólnie duży potencjał, spore możliwości, można wejść w przeróżne tematy. Złoto, srebro czy inne surowce – warto mają sporo mozliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here