Naga Markets

Ethereum depcze po piętach Bitcoina w wyścigu o koronę rynku kryptowalutPrzez lata kryptowaluta sieci Ethereum (ETH) – ether – nie mogła nawet marzyć o rzuceniu wyzwania swojemu większemu i starszemu bratu, którym jest Bitcoin (BTC). Teraz te ambicje stają się jednak zdecydowanie bardziej realistyczne! Druga co do wielkości kryptowaluta odbiera udział w rynku Bitcoinowi przed ważną aktualizacją oprogramowania “The Merge”, która może gwałtownie zmniejszyć zużycie energii blockchaina Ethereum, jeśli deweloperom uda się ją z sukcesem przeprowadzić w przeciągu kilku kolejnych dni.

Bitcoin oddaje coraz większe kawałki kryptowalutowego tortu. Korzysta z tego Ethereum

Dominacja Bitcoina, czyli inaczej jego procentowy udział w całej wartości rynku kryptowalut, spadła do 39,1% z tegorocznego szczytu 47,5% odnotowanego połowie czerwca, według platformy CoinMarketCap. Ethereum natomiast wspiął się do 20,5% z 16%.Chociaż zauważalna jest zmiana trendu, to jesteśmy nadal daleko od odwrócenia miejsc na szczycie podium, które miłośnicy kryptowalut określają jako “flippening”. Ethereum nadrabia jednak sporo zaległości: w styczniu 2021 r. Bitcoin posiadał 72% rynkowej dominacji, podczas gdy Ethereum odpowiadał jedynie za 10% rynku.

Jeśli chodzi o cenę, jeden token Ethereum jest obecnie wart 0,082 Bitcoina, blisko maksimów z grudnia 2021 r. i ostro powyżej najniższego poziomu 0,049 z czerwca 2022 r.

– Ludzie postrzegają teraz Ethereum jako zasadniczo bezpieczne aktywo, ponieważ widzieli sukces sieci, uważają, że nigdzie się nie wybiera. Istnieje trwałość tego, jak Ethereum jest postrzegane w ekosystemie kryptowalut – powiedział Joseph Edwards, szef strategii finansowej w firmie zarządzającej funduszami Solrise Finance.

Ethereum depcze po piętach Bitcoina w wyścigu o koronę rynku kryptowalut
Rosnąca popularność Ethereum jako bezpiecznego aktywa spowodowała, że jego wartość w stosunku do Bitcoina osiągnęła tegoroczne maksima. Wykres ceny ETH/BTC. Źródło: Reuters

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Kapryśna natura cyfrowych aktywów

The Merge, który po wielu opóźnieniach ma ostatecznie nastąpić w czwartek, może doprowadzić do szerszego wykorzystania blockchaina, potencjalnie zwiększając cenę ethera – chociaż nic nie jest pewne na kapryśnym rynku kryptowalut.

XTB

Ethereum stanowi szkielet dużej części wizji “Web3”, czyli kolejnej rewolucji internetowej, w której kryptowaluty zajmują centralne miejsce na scenie, zasilając aplikacje takie jak zdecentralizowane finanse i niezamienne tokeny NFT – chociaż to tak bardzo wyczekiwane marzenie jest wciąż niezrealizowane.

Bitcoin i Ethereum spadły w tym roku o prawie połowę z powodu obaw o ponadnormatywne podwyżki stóp procentowych przez banki centralne. Niemniej jednak inwestorzy wydają się czekać na The Merge, a ETH zyskuje ponad 65% od końca czerwca. Bitcoin w tym samym okresie prawie nie drgnął.

– Będziemy widzieć zainteresowanie Ethereum w gronie niektórych inwestorów, którzy są zaniepokojeni zużyciem energii – powiedział Doug Schwenk, dyrektor generalny Digital Asset Research, chociaż ostrzegł, że ETH jest nadal daleko za BTC.

Królem nadal pozostaje Bitcoin. Jak na razie jego pozycja jest niezachwiana

Zmniejszająca się dominacja Bitcoina na obecnym rynku niedźwiedzia jest odejściem od poprzednich cykli rynkowych, kiedy inwestorzy sprzedawali mniej znaczące tokeny – “altcoiny” – na rzecz bardziej płynnego i niezawodnego Bitcoina. Zdetronizowanie króla nie jest jednak łatwym wyczynem.

Bitcoin jest nadal zdecydowanie najbardziej znaną kryptowalutą. Inwestorzy głównego nurtu, którzy spróbowali na własnej skórze rynku kryptowalut w 2020 roku, zazwyczaj kupują najpierw Bitcoina, jako najbardziej płynny token.

Jego kapitalizacja rynkowa wynosząca 427 miliardów dolarów jest wciąż ponad dwukrotnie większa niż 210 miliardów dolarów Ethereum, a uczestnicy rynku mocno wierzą, że oryginalna moneta cyfrowa pozostaje złotym standardem w kryptowalutach ze względu na swoją ograniczoną podaż.

Niektórzy gracze rynkowi mówią, że Bitcoin nadal silnie trzyma rękę na kryptowalutowej koronie, nawet jeśli musi zaakceptować coraz większą liczbę silnych konkurentów. Na przykład Hugo Xavier, dyrektor generalny K2 Trading Partners, powiedział, że jego dominacja może powrócić do zakresu 50%-60%, jeśli rynek kryptowalutowy zmieni się w byka, ale jest mało prawdopodobne, aby ponownie dotknęła poziomu 70%.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułAkcje Pekao o 5,5% w górę. GPW kontynuuje odbicie
Następny artykułŚrodki odpływają z produktów Ethereum na chwilę przed The Merge sieci ETH
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here