Naga MarketsEthereum czy Ripple: który z nich powinien znaleźć się w Twoim portfelu w 2020 roku? Pomimo wszystkich zawirowań i niepewności na światowych rynkach finansowych, kryptowaluty przeżywają kolejną hossę. Mimo, że nowe projekty przyciągają najwięcej uwagi inwestorów, to EthereumRipple i Bitcoin nadal dominują w rankingach kapitalizacji.

Kryptowaluty podczas kolejnej hossy

W tekście Ripple czy Ethereum porównamy dwa najważniejsze krypto-projekty i sprawdzimy, czy powinny one należeć do Twojego portfela inwestycyjnego. Zanim jednak wgłębimy się w temat, oto krótkie podsumowanie obu projektów.

Ripple jest protokołem open-source, który obsługuje transakcje transgraniczne w czasie rzeczywistym. Został on stworzony przez Ripple Labs w 2012 roku i ma na celu unowocześnienie świata płatności, kursów wymiany walut oraz zastąpienie sieci SWIFT. XRP jest natywnym tokenem platformy i działa jako środek wymiany, zapewniając transfer wartości w sieci.

Ethereum jest najbardziej znany z zastosowania w smart kontraktach. W skrócie, jest to rozproszony komputer, który pozwala programistom budować aplikacje na bazie łańcucha blokowe Ethereum. Ether lub ETH to natywny token używany do płacenia za transakcje i inne interakcje z protokołem.

Ethereum czy Ripple: istotne różnice pomiędzy tymi dwoma protokołami

Patrząc na Ripple vs Ethereum, inwestorzy powinni pamiętać, że są to zupełnie inne projekty, zaprojektowane z myślą o różnych rynkach i rozwiązywaniu różnych problemów. To samo tyczy się do tokenów ETH vs XRP.

Oprócz technologii i użyteczności, za tymi dwoma projektami kryją się wyraźne różnice ideologiczne. Ripple Labs jest firmą technologiczną typu for-profit, która wynalazła i nadal rozwija protokół Ripple. Jest ona właścicielem większości kryptowaluty XRP i ma przede wszystkim komercyjne plany, w tym potencjalną pierwszą ofertę publiczną. Z drugiej strony Ethereum jest zdecentralizowaną siecią wspieraną przez Fundację Ethereum, szwajcarską organizację non-profit.

Więc, czy Ethereum jest lepsze od Ripple’a? Przyjrzyjmy się głównym różnicom, aby się przekonać.

● Mechanizm konsensusu

Ethereum blockchain obecnie wykorzystuje mechanizm zgody Proof of Work (PoW) do zatwierdzania transakcji. W porozumieniu PoW górnicy konkurują ze sobą w celu rozwiązania złożonych zagadnień matematycznych i są nagradzani przez ETH. Każdy może wydobywać ETH, co przyczynia się do decentralizacji łańcucha blokowego Ethereum.

Natomiast sieć Ripple’a wykorzystuje unikalny mechanizm rozproszonego konsensusu. Sieć zaufanych “walidatorów transakcji”, głównie banków, które używają technologii Ripple, decyduje o tym, które transakcje są ważne i autentyczne. Uczestnicy sieci mogą wybrać, którym węzłom zaufali. Są oni jednak zachęcani do przyjmowania Unikatowych List Węzłów (Unique Node Lists – UNL) prowadzonych przez Ripple Labs. Z tego powodu sieć Ripple jest często postrzegana jako scentralizowana w krypto-społeczności.

● Ekonomia dostaw

Obecnie istnieje ponad 12m, ETH i tworzone są nowe kryptowaluty jako nagroda dla górników, którzy utrzymują sieć. Nie ma twardego limitu na łączną kwotę ETH, która może być wyemitowana. System jest zdecentralizowany, a emisja ETH nie jest kontrolowana przez żaden centralny organ.

Z drugiej strony XRP jest wstępnie wydobyty z całkowitą podażą w wysokości 100 miliardów żetonów. Obecnie w obiegu znajduje się jednak tylko 45 mld żetonów. Reszta jest przechowywana w depozycie i wydawana do Ripple Labs w tempie 1 mld miesięcznie. Firma może wybrać, czy chce umieścić XRP z powrotem w depozycie, sprzedać go na rynku, czy sprzedać bezpośrednio instytucjom finansowym, które korzystają z technologii Ripple. Dla Ripple Labs sprzedaż XRP jest częścią modelu biznesowego i sposobem na utrzymanie rentowności przed potencjalną pierwszą ofertą publiczną.

● Wydajność sieci

W chwili obecnej sieć Ethereum może w najlepszym wypadku, przetwarzać około 15 transakcji na sekundę. Opłaty transakcyjne w sieci wzrosły ostatnio w związku z pojawieniem się stable coinów i projektów zdecentralizowanego finansowania (DeFi). Średnia opłata transakcyjna w sieci Ethereum wynosi obecnie około 1,50 USD, o 0,10 USD więcej w kwietniu 2020 roku.

Sieć Ripple może przetworzyć transakcję w cztery sekundy i może obsłużyć 1500 transakcji na sekundę, według firmy. Standardowa opłata za transakcję w sieci Ripple wynosi 0,00001 XRP za transakcję, która ulega spaleniu, tworząc mechanizm deflacji.

Wyniki historyczne i najnowsze wiadomości

Inwestorzy, którzy wcześnie zainteresowali się obiema krypotowalutami mogą być zdecydowanie zadowoleni. Na początku 2017 roku ETH był notowany na poziomie poniżej 10 dolarów, a w styczniu 2018 roku osiągnął rekordowy poziom ponad 1400 dolarów. Podobnie, XRP w marcu 2017 r. był notowany poniżej 0,01 USD, a po imponującym rajdzie, w styczniu 2018 r. osiągnął poziom 3,40 USD.

Jednak od stycznia 2018 r. ETH spadł o ponad 75 proc., a XRP o ponad 90 proc. Niezależnie od tego, warto zauważyć, że od marca 2020 ETH wzrósł o ponad 200 procent, z 100 do nieco ponad 300 dolarów. W tym samym okresie XRP pozostawał w tyle, zyskując tylko około 35 procent.

Jeśli chodzi o stronę fundamentalną, to społeczność Ethereum nadal koncentruje się na rozwiązaniach dotyczących skalowalności i przejściu do konsensusu Proof of Stake (PoS). Faza początkowa, czyli faza 0, była wielokrotnie opóźniana .ale nadal oczekuje się, że nastąpi to w 2020 roku. Zespół wypuści ostatnią sieć testową najwcześniej 4 sierpnia, a uruchomienie sieci głównej spodziewane jest jeszcze w tym roku. Analiza Ethereum jest prawie niemożliwa bez wspomnienia o imponującym wzroście DeFi. Obecnie ponad 4m ETH jest ulokowanych w różnych platformach DeFi, co przyczynia się do wzrostu popytu na ETH.

Ripple jest dobrze znany z obszernej listy partnerstw z instytucjami finansowymi na całym świecie. Z tej perspektywy ma zamiar skorzystać z niedawnej decyzji Biura Walutowego (Office of the Comptroller of the Currency – OCC), aby umożliwić bankom, które posiadają licencję w USA, oferowanie usług przechowywania kryptograficznego. Co więcej, Santander, jeden z dużych banków detalicznych współpracujących z Ripple, niedawno rozszerzył dostępne regiony dla jego międzynarodowych płatności app. Aplikacja ta jest międzynarodowym narzędziem płatniczym typu blockchain, zbudowanym w oparciu o Ripple’a, które ma na celu uczynienie transakcji tańszymi, szybszymi i bardziej przejrzystymi.

Mniej pozytywnym aspektem jest fakt, że Ripple nadal walczy z szeregiem pozwów zbiorowych, jakoby naruszył prawo papierów wartościowych w USA. Pozwy zarzucają, że XRP jest papierem wartościowym i nie został zarejestrowana przez odpowiednie władze, gdy była wprowadzony na rynek i oferowany w USA.

Ethereum czy Ripple: w co zainwestować?

Wiedząc na czym polegają oba projekty i jakie są główne różnice między nimi, która z nich jest lepszą inwestycją w 2020 r., ETH czy XRP?

Zaczniemy od standardowego ostrzeżenia – nikt nie wie, która kryptowaluta będzie się lepiej zachowywać w przyszłości, więc zawsze ważne jest, aby prowadzić własną analizę. Możemy jednak rozważyć, czy sieć Ethereum lub Ripple ma lepsze perspektywy.

Na tym froncie Ethereum ma lepszą przyszłość. Większość zdecentralizowanych aplikacji jest obecnie zbudowana na łańcuchu blokowym Ethereum. Projekty DeFi są łatwym przykładem użyteczności Ethereum. Na dłuższą metę istnieje wiele innych obszarów, takich jak energia, gdzie funkcjonalność smart kontraktów Ethereum może mieć duże znaczenie. I choć przyszłość rysuje się w jasnych barwach, Ethereum musi zrealizować przejście na PoS, jak również rozwiązać problem skalowalności.

W przypadku XRP, źródło podstawowego zapotrzebowania na ten token jest niejasne. Wielu inwestorów detalicznych zrezygnowało z XRP po rajdzie w 2017 roku. Inwestorzy instytucjonalni również nie są zbyt chętni. Przykładowo, w czerwcu 2018 r. zaufanie do XRP wyniosło 6,6 mln USD w AUM, podczas gdy na koniec czerwca 2020 r. było to zaledwie 2,7 mln USD. Dodatkowa podaż w wysokości 1 mld nowych XRP co miesiąc prawdopodobnie ograniczy wzrost cen. Istotne ryzyko stanowią również toczące się postępowania sądowe. Jeśli SEC będzie zgodne z pozwami, może go znacząco ograniczyć użyteczność XRP jako środka wymiany.

Jak handlować zarówno ETH jak i XRP z Capital.com

Niewątpliwie ETHXRP i inne kryptowaluty stwarzają atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Ich zmienność czyni je również wielkimi atutami dla inwestorów i spekulantów.

Dla tych, którzy wolą korzystać z tej rosnącej zmienności, nie posiadając realnie kryptowalut, kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą być dobrym rozwiązaniem. CFD pozwalają inwestorom na zajmowanie długich i krótkich pozycji, jak również na handel z depozytem zabezpieczającym. Kontrakty CFD mogą być wykorzystywane do zabezpieczania istniejących ekspozycji lub do celów spekulacyjnych.

Handel Ethereum to US Dollar – ETH/USD CFD

Możesz handlować kryptowalutami CFD z Capital.com i skorzystać z naszej platformy handlowej bazującej na sztucznej inteligencji. Szybka uwaga: ponieważ handel CFD wymaga użycia dźwigni, zarówno zyski jak i straty są powiększone.

Dowiedz się, jak handlować kontraktami CFD na kryptowaluty, czytając nasz obszerny przewodnik.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ŹRÓDŁOCapital.com
Poprzedni artykułBlok po 22 – 23 października 2020: EUR/USD , Ropa WTI
Następny artykułKurs dolara rośnie w czasach niepewności. Czy sprawdzi się to w trakcie wyborów w USA?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here