Naga MarketsProdukty przypominające schematy Ponziego oparte na blockchainie drugiej co do wielkości kryptowaluty Ethereum zyskują coraz większą popularność. Ostatnio stworzone, kontrowersyjne aplikacje obiecujące wysokie zyski przy niewielkim ryzyku znalazły się na szczytach list zdecentralizowanych aplikacji (dapps), wyprzedzając nawet popularną aplikację CryptoKitties.


Zobacz również: Używając bitcoina zdefraudowali ponad 90 mln zł

Te artykuły również Cię zainteresują
Ethereum ma problem z aplikacjami promującymi hazard

Wszystko zaczęło się od firmy JUST, grupa anonimowych twórców stworzyła aplikację hazardową o nazwie FOMO 3D. Niedawno oszuści z Chin stworzyli bardzo podobną aplikację o nazwie LastWinner, która zebrała w zaledwie tydzień fundusze rzędu 7 milionów dolarów wyrażonych w kryptowalucie ethereum. Grupa JUST potwierdziła Coindeskowi, iż nowa gra LastWinner jest chińską kopią ich produktu, która została stworzona w celu oszukiwania użytkowników poprzez wyświetlanie fałszywej aktywności kreowanej przez boty komputerowe. Zespół JUST uważa, iż oszuści wykorzystują w swojej grze ok. 200 000 ETH, aby sztucznie podsycać tysiące transakcji dziennie, które są egzekwowane przez komputery. To wszystko ma na celu spopularyzować aplikację LastWinner i zachęcić jej użytkowników do jeszcze większego angażowania swoich środków.

Jeden z głównych projektantów w zespole JUST pod pseudonimem „Justo_Bot” ostrzegł na kanale Discord, iż wg. niego LastWinner może być prowadzony przez przestępców.

„Skala tej aplikacji i ilość botów prawdopodobnie świadczy o syndykacie przestępców z Chin, którzy stworzyli aplikację, aby oszukać ludzi na skalę, jakiej nigdy do tej pory nie widziała sieć ethereum. Wygląda to bardzo źle.” – napisał Justo_Bot.

W kilka dni po uruchomieniu aplikacji LastWinner , jeden z jej użytkowników zauważył, iż jest zdecydowanie popularniejsza od pierwowzoru FOMO 3D.

Zobacz również: Aż 30% firm dotkniętych atakami krypto-hakerów

Brak jawnego kodu źródłowego uniemożliwia odkrycie prawdziwych intencji twórców

Dr Aleksandra Sokołowska, szefowa działu badań i analiz w Validity Labs, zgodziła się z tezą, iż działanie aplikacji jest „wysoce skoordynowane i zautomatyzowane”, a interakcje dappa sugerują działalność robotów komputerowych. W e-mailu do CoinDeska napisała, że ​​prawdziwej natury tego dappa niezależnie od jego prawdziwej nazwy nie da się w pełni ustalić, ponieważ:

„[…] nie widzimy kodu źródłowego, więc bardzo trudno jest określić, jaki jest jego cel. Jest możliwe, że ktoś świadomie zachęca użytkowników do grania w taką grę poprzez generowanie sztucznego ruchu w celu wyciągnięcia z gry części lub wszystkich zgromadzonych funduszy.”

Zobacz również: Kontrowersyjny DasCoin zapowiada „nową erę” dzięki DasEcosystem

Niekontrolowane niebezpieczeństwo

Oba dappy działają w oparciu o gry hazardowe i mają jasne reguł gry, jednak kody źródłowe odpowiedzialne za faktyczne funkcjonowanie gier nie zostały w pełni ujawnione i zweryfikowane.

Scott Bigelow, twórca blockchain dla dapp Augur wyjaśnił, że jeśli chodzi o niezweryfikowany kod źródłowy, nie można zdyskredytować możliwości ” występowania złośliwych błędów i nieszczerych intencji twórców”. Zaznaczył, iż obie aplikacje mogą pewnego dnia doprowadzić do zamknięcia gry umożliwiając jednemu graczowi zdobycie głównej wygranej, co jest sposobem na przywłaszczenie sobie wszystkich zebranych funduszy.

Jeden z użytkowników Reddita, zapytał na forum:

“Jeśli LastWinner to klon FOMO 3D, a właściciel klona ma możliwość wyjścia kiedy chce z tego oszustwa, to czy to nie oznacza, że ​​właściciel FOMO 3D również ma taką możliwość?”

CEO Amberdata, Shawn Douglass, zauważył, że dappy hazardowe i ich odpowiednie klony zyskują na popularności wraz z rosnącą bazą użytkowników ethereum.

“Jeśli pojawił się mechanizm, dzięki któremu można zarobić dużą ilość pieniędzy za pomocą aplikacji to myślę, że zobaczymy ich więcej w przyszłości. Nie sądzę, żeby zdecentralizowana kryptowaluta ethereum mógła to w jakikolwiek sposób kontrolować.”

Wygląda na to, iż platforma ethereum przynajmniej na chwilę obecną nie może wiele zrobić z tymi kontrowersyjnymi aplikacjami. W końcu ostatecznie wszystko spoczywa w rękach użytkowników i dopóki będą się angażować w takie przedsięwzięcia, dopóty kolejni twórcy będą mieli powód do tworzenia podobnych gier hazardowych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here