Naga MarketsEthereum Classic: Czy ETC ma szanse pokonać ETH w 2021 r.?Podczas gdy większość walut kryptograficznych radzi sobie dobrze w ostatnim czasie, Ethereum Classic (ETC) pozostaje mocno w tyle. Od początku roku kurs Etherceum Classic spadł o 45 procent. Ponadto, podczas gdy inne monety odrobiły straty po pierwszym kryptowaluta jest  zaledwie o 58 proc. wyższa od tegorocznych dołków na 4,1 USD. Dla porównania, ETH wzrósł o ponad 300 proc. z najniższego poziomu 2020 r.

  • W  prognozie Ethereum Classic analitycy Capital.com zastanawiają się, czy  cyfrowa waluta w nadchodzącym roku odbija lub spadnie jeszcze bardziej
  • Ethereum Classic jest obecnie 37. kryptowalutą pod względem kapitalizacji, której wartość rynkowa przekracza 700 milionów
  • Historyczne maksima plasowały się na wysokości poziomu ponad 44 dolarów w grudniu 2017 roku

Czym jest Ethereum Classic (ETC)?

W 2013 roku zespół programistów, w tym Vitalik Buterin i Charles Hoskinson, wpadł na pomysł uruchomienia inteligentnych kontraktów z wykorzystaniem sieci blockchain. W końcu stworzyli Ethereum, którego rodzima moneta ETH stała się drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie, z kapitalizacją rynkową ponad 53 mld dolarów.

Ethereum Classic powstał poprzez hardfork oryginalnej sieci Ethereum po włamaniu do Zdecentralizowanej Organizacji Autonomicznej (DAO). Hakerzy odeszli z około 50 milionami dolarów. W związku z tym, fork został przeprowadzony w celu zwrotu skradzionych funduszy ich pierwotnym właścicielom. Po hard forku, nowy ETH zachował nazwę Ethereum, podczas gdy starszy przeszedł na Ethereum Classic.

Podobnie jak Ethereum, Ethereum Classic pozwala deweloperom na budowanie zdecentralizowanych aplikacji, znanych również jako dApps. Popularnym przykładem wykorzystania sieci jest przypadek zdecentralizowanych finansów (DeFi). W DeFi programiści tworzą platformy finansowe, które pozwalają ludziom pożyczać pieniądze, inwestować, handlować i dokonywać wszelkiego rodzaju transakcji z pominięciem stron trzecich w postaci pośrednika.

Ethereum Classic: dlaczego ETC nie działa prawidłowo?

Ethereum ClassicEthereum Classic jest dla inwestorów rozczarowujący, ponieważ w tym roku moneta straciła ponad 45 procent swojej wartości. W związku z tym jego kapitalizacja rynkowa spadła do około 700 milionów dolarów, co czyni go 37. największą cyfrową walutą na świecie, a w centrum uwagi znajdują się takie młode firmy jak Cardano (ADA), Polkadot i Chainlink.

Ta niska wydajność jest spowodowana głównie słabym przyjęciem przez użytkowników, ponieważ większość deweloperów woli budować aplikacje z wykorzystaniem sieci Ethereum. Było to zauważalne podczas boomu Initial Coin Offering (ICO) oraz podczas obecnego wzrostu DeFi. W tym czasie, większość ICO była budowana z wykorzystaniem sieci Ethereum.

Obecnie istnieją dziesiątki dużych projektów DeFi o łącznej wartości ponad 13 miliardów dolarów. Spośród 44 projektów śledzonych przez DeFi Pulse, wszystkie są budowane w oparciu o sieć Ethereum. Obejmuje ona popularne platformy takie jak Maker, Yearn Finance, Uniswap i Aave. Poniższy wykres pokazuje, że całkowita objętość wyszukiwania Ethereum Classic w Google jest znacznie mniejsza niż Ethereum i Bitcoin.

Ethereum Classic zmagał się również z rosnącą liczbą ataków w sieci. W sierpniu tego roku doznała ona kilku ataków, które zakłóciły ponad 10 tys. bloków. Podczas gdy Ethereum Classic Labs i inni deweloperzy starają się powstrzymać takie incydenty, skutkiem tego jest to, że większość deweloperów i górników nie czuje się komfortowo w sieci.

Analitycy uważają, że takie ataki będą kontynuowane, chyba że sieć zmieni się z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). W pierwszym przypadku nowe monety są tworzone przez górników, podczas gdy w drugim, kombinacja kilku kroków jest wykorzystywana do stworzenia nowej monety. W rzeczywistości, od kilku miesięcy Ethereum ciężko pracuje nad przejściem z PoW do PoS poprzez aktualizację Ethereum 2.0.

Capital.com
Capital.com - najlepsze platforma do handlu. 0% prowizji i wąskie spready! SPRAWDŹ NAS

Ethereum Classic i prognoza cen: co może się stać dalej?

Jeśli utrzyma się status quo monety, analitycy Capital.com uważają, że droga Ethereum Classic do sukcesu pozostaje chwiejna. Po pierwsze, Ethereum już ugruntowało swoją pozycję jako główny gracz w branży DeFi, która według wielu jest kluczem do sukcesu.

W oświadczeniu z tego tygodnia, James Wo, założyciel Ethereum Classic Labs, powiedział, że ma nadzieję, że więcej programistów DeFi będzie migrować do sieci. Powiedział to, gdy uruchomił Wrapped ETC (WETC), który jest tokenem pomagającym programistom budować projekty DeFi. W idealnym przypadku token WETC przekształci ETC w protokół, który jest kompatybilny z wersją ERC tego tokena.

Ethereum Classic będzie walczyć z ETH i innymi graczami w branży DeFi, takimi jak EOS, Waves i Neo. Wartość monety ETC cierpi również z powodu poglądu, że sieć nie jest tak bezpieczna jak ETH. Ponadto, jego niewielka wartość rynkowa i brak zainteresowania instytucjonalnego będą nadal prześladować walutę.

W związku z tym  prognoza dotycząca monet ETC jest taka, że w 2021 r. kryptowaluta będzie nadal pozostawać w tyle za swoimi odpowiednikami.

Prognozy cenowe analityków ETC: czy Ethereum Classic to dobry zakup w 2021 roku?

Long Forecast, internetowy serwis prognostyczny, również wierzy, że ETC będzie nadal borykać się z trudnościami w nadchodzącym roku. Z szacunków wynika, że najwyższa cena, jaką waluta osiągnie w 2021 roku wyniesie 8,44 USD. Oznacza to 30-procentowy wzrost w stosunku do obecnego poziomu. Mimo to serwis szacuje, że cena zakończy rok na poziomie 5,62 USD, czyli poniżej obecnego poziomu wyceny.

Inna prognoza Ethereum Classic dotycząca przyszłych cen, oferowana przez Wallet Investor, jest również niedźwiedzia w kwestii waluty. Serwis przewiduje, że w pierwszej połowie roku cena ETC będzie spadać.

Prognoza Ethereum Classic: perspektywa techniczna

Gdy sprawdziliśmy najnowsze prognozy ETC od strony fundamentalnej, przeprowadźmy prognozę techniczną, aby przewidzieć, czy jest to dobra inwestycja. Patrząc na cotygodniowy wykres poniżej, widzimy, że waluta spadła o ponad 87 proc. z rekordowego poziomu 47,77 USD.

Ostatnio cena  była stosunkowo niska, o czym świadczy fakt, że jest ona na tym samym poziomie co 50-dniowa i 100-dniowa wykładnicza średnia krocząca. Jej średni prawdziwy przedział (ATR), który jest miarą zmienności, również spadł do najniższego w historii poziomu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro zdominuje jena w 2021 r.? Citibank widzi EUR/JPY na najwyższych poziomach od 2 lat
Następny artykułVan Eck: Bitcoin (BTC) jest mniej zmienny niż akcje
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here