Naga Markets

Ethereum broni bariery 1500 dolarów. Opłaty transakcyjne są najwyższe od grudnia 2022 r.Mimo płytkiej korekty cena Ethereum wciąż utrzymuje się powyżej horyzontalnego wsparcia 1500 dolarów, a aktywność sieci systematycznie rośnie. Przekłada się to nie tylko na dalszy wzrost monety, ale także wyższe średnie opłaty transakcyjne, które od początku roku skoczyły o około 50%, a wraz z nimi ilość spalanych każdego dnia ETH. Czy może to mieć przełożenie na cenę samej monety?

  • Ethereum mimo pogorszenia rynkowych nastrojów wciąż utrzymuje się powyżej bariery 1500 dolarów 
  • Aktywność sieci rośnie od końca minionego roku, a wraz z nią zwiększają się średnie opłaty transakcyjne 
  • Wzmożony ruch w sieci Ethereum doprowadził do wzrostu opłat transakcyjnych, a wraz z nimi większego spalania Ethera
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Ethereum znów zyskuje na popularności, rosną średnie opłaty transakcyjne

Tylko od początku stycznia cena Ethereum poszybowała względem amerykańskiego dolara o 27%, a branża kryptowalut w ślad za rynkiem akcji zaczęła wyceniać miękkie lądowania w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Lepszy sentyment przełożył się jednak nie tylko na wzrost notowań głównych kryptowalut, ale także na ich techniczne zaplecze. W połowie stycznia trudność wydobycia Bitcoina (BTC) ustanowiła nowy rekord, a średnie opłaty transakcyjne sieci ETH podskoczyły od początku roku o około 50%.

Średnia opłata transakcyjna w sieci ETH Źródło: bitinfocharts.com
Średnia opłata transakcyjna w sieci ETH Źródło: bitinfocharts.com

W pierwszym dniu 2023 roku średnia opłata za wydanie eteru wynosiła około 2,93 dolara za transfer, lecz dziś średni koszt jest przeszło 55% wyższy i wynosi 4,65 dolara za transfer.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Choć aktywność sieci ETH wciąż jest bardzo daleko od jej najlepszych okresów (kiedy średnie opłaty wynosiły 70 dolarów), tak od stycznia trend liczby transakcji wydaje się wzrostowy, rośnie również opłata za gaz, a wraz z nią ilość spalanych każdego dnia ETH.

Ilość dziennych transakcji sieci ETH Źródło: ycharts.com
Ilość dziennych transakcji sieci ETH Źródło: ycharts.com

Jeśli chodzi o same opłaty za Gaz (opłaty wymaganej do pomyślnego przeprowadzenia transakcji w sieci Ethereum), to jeszcze wczoraj opłata za transakcje o wysokim priorytecie wynosiła ok. 36 gwei (1 gwei = 0,000000001 etheru), czyli ok. 280% więcej niż na początku stycznia.

Bossa

Ponadto 1 stycznia koszt transakcji na Opensea wynosił szacunkowo 1,12 dolara za transakcję, a wczoraj oscylował przy 3,99 dolara.

Po wczorajszej korekcie opłata za transakcje o wysokim priorytecie spadła jednak do poziomu 18 gwei, lecz mimo to średnie opłaty wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Patrząc na wymiany na zdecentralizowanych giełdach kryptowalutowych (DEX), jeszcze pod koniec 2022 r. średnie koszty wymiany wynosiły ok. 2,87 dolara, podczas gdy obecnie na platformie Uniswap przekraczają 10 dolarów.

Osoby zainteresowane dokładnym działaniem systemu opłat w sieci Ethereum odsyłamy do wcześniejszego artykułu.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs dolara będzie spadał ze względu na pivot FED, wskazuje TS Lombard
Następny artykułCzy Bitcoin ma szanse kontynuować wzrosty? Najnowsze prognozy analityków
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.