Naga MarketsChociaż pod względem kapitalizacji rynkowej, ceny oraz średniego dobowego wolumenu niekwestionowanym liderem rynku kryptowalutowego jest Bitcoin, to w zakresie użyteczności i codziennych operacji płatniczych społeczność cyfrowych aktywów stawia przede wszystkim na Ethereum. Alternatywny blockchain w przeciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin wygenerował więcej transakcji niż cały rynek kryptowalutowy razem wzięty (gdy pod uwagę weźmiemy zdecentralizowane wersje blockchain).


52,2% transakcji wobec 31,2% na Bitcoinie

Zaledwie dwuletnie Ethereum pod koniec listopada regularnie przekracza granicę ponad 50% transakcji w świecie kryptowalutowym. W przeciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin wartość ta wyniosła dokładnie 52,2%, gdzie dla porównania na Bitcoinie 31,2% oraz 1,8% w przypadku Bitcoin Cash – który jest obecnie trzecią kryptowalutą pod względem kapitalizacji.

Ilość transakcji na najpopularniejszych kryptowalutach

Co jest powodem takiego rozkładu procentowego? Przede wszystkim powyższa grafika pokazuje, które waluty traktowane są przez użytkowników jako środki płatności, a które jako instrumenty typowe spekulacyjne (przykład Bitcoin Cash). Poziomy transakcyjne na Bitcoinie poruszają się raczej na niezmiennych poziomach przede wszystkim ze względu na ograniczoną pojemność bloków, która wynosi 1MB. Powoduje to spowolnienie realizacji transakcji i wzrost prowizji za ich przetwarzanie.

W zeszłym roku dzienna liczba transakcji na Ethereum wynosiła zaledwie 10 tysięcy – obecnie ponad 500 tysięcy lub więcej

Jeżeli chodzi o Ethereum sieć nie boryka się z tymi samymi problemami i jest w stanie obsługiwać rosnący popyt przy utrzymaniu konkurencyjnych marż i kosztów. Nie można zapominać również o ogromnej ilości tokenów kryptograficznych, która powstaje w oparciu o blockchain Ethereum (ERC20), również przyczyniających się do wzrostu ilości transakcji.

Rozkład ilości transakcji na Bitcoinie w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy porusza się w podobnym zakresie

Zdaniem ekspertów Ethereum będzie w stanie obsłużyć nawet do 2 milionów transakcji dziennie bez nadmiernego wzrostu prowizji oraz wydłużenia czasu ich realizacji. Powyżej tej bariery pojawić mogą się pewne problemy, istnieje jednak szansa, że rozwiążą je cały czas rozwijane protokoły.

Weź udział w konkursie i wygraj bilet na CryptoCurrency World ExpoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here