Ethereum 2.0 zajmuje już czwartą pozycję pod względem wielkości wartości kryptowalut stake’owanych w tej sieci. I to mimo tego, że zostało uruchomione dopiero sześć tygodni temu, ma formę testową i wypłaty środków z niego nie zostały jeszcze włączone.
- Ethereum 2.0 zajmuje dziś 4. pozycję pod kątem wartości sieci i to mimo faktu, że w praktyce nadal jest na poziomie sieci testowej.
- Liderem tego rynku pozostaje Polkadot, ale jego pozycja jest zagrożona.
Ethereum 2.0 rośnie w siłę
Ethereum 2.0 jest dziś czwartą co do wielkości siecią, która jest oparta na algorytmie Proof-of-Stake (PoS). Nie byłoby w tym niczego dziwnego – w końcu ETH to druga pod kątem kapitalizacji kryptowaluta świata – gdyby nie to, że w praktyce to dopiero sieć testowa i z której nie korzystają dziś jeszcze inwestorzy ETH.
Te artykuły również Cię zainteresują
Funkcja wypłaty środków z Ethereum 2.0 nie została jeszcze w ogóle włączona i nie ma nawet dokładnej daty jej uruchomienia. Mimo tego prawie 1 miliard USD w ETH został już przeznaczony w sieci do stake’owania. Według agregatora danych Staking Rewards, ok. 1,35 proc. wszystkich ETH zostało zdeponowanych w sieci.
Nagrody ETH w procesie stakingu są obecnie szacowane na około 13,20 proc., co oznacza, że pojedynczy udział warty 32 ETH (to minimalna wartość, jaką można stake’ować) pozwoli zarobić inwestorowi 2725 USD w ciągu jednego roku przy obecnej cenie wynoszącej około 660 USD.
Konkurencja nie śpi
Polkadot, dzieło Gavina Wooda, jest obecnie największą siecią opartą na PoS pod względem całkowitej wartości zablokowanych w niej kryptowalut. Od momentu uruchomienia sieci głównej Polkadot, co miało miejsce w maju, w ramach procesu stake’owania zablokowano w niej aż 67,5 proc. podaży tokenów łańcucha, czyli ok. 3,4 miliarda USD.
Cardano, konkurencyjna sieć, za którą stoi współzałożyciel Ethereum, Charles Hoskinson, plasuje się na drugim miejscu. W niej stake’owanych jest aż 3,37 miliarda USD w tokenach Cardano.
Autor poleca również:
- Bitcoin znowu przyciąga traderów. BitBay widzi wzrost rejestracji o 15-20%, zdradza Sylwester Suszek
- Kryptowaluta NEO w 2021 roku. Co dalej z chińskim ETH?
- Bitcoin w 2021 r. napotka opór na wysokości 50 tys. dol., uważa analityk Bloomberga