Naga MarketsTrudno o instrument bardziej wszechstronny niż fundusz ETF. Każdy typ inwestora może wykorzystać go na swój sposób i potrzeby, nadaje się on tak dla inwestora który skalpuje na wykresie minutowym jak i dla biernego inwestora lokującego wolne środki na emeryturę. Cóż więc stanowi o tak dużej jego przydatności?


Fundusz typu ETF jest po prostu funduszem indeksowym notowanym na giełdzie.W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy znanych z polskiego rynku nie trzeba go umarzać ani też płacić za przystąpienie do niego.Jego obrót odbywa się na giełdach i handluje się nim dokładnie tak samo jak akcjami.Fundusze mogą opiewać na dowolną klasę aktywów-od najpopularniejszych indeksów poprzez obligacje aż do surowców.Istnieją także wersje z dźwignią finansową,wersje pozwalające zająć pozycję krótką (czyli na spadek instrumentu na który opiewa)a nawet wersje aktywnie zarządzane.Nadają się one tak samo dobrze do prostych strategi pod wybicie jak i do zabezpieczania portfela.Niektóre są nawet lepsze do gry intraday niż kontrakty terminowe – np. SPY (S&P500) czy QQQ (NQ100),których krok notowań jest mniejszy od ich odpowiedników terminowych – co pozwala jeszcze lepiej odwzorować ruch samego indeksu.

Podsumujmy:

  • prostota kupna i sprzedaży,handel jest dokładnie taki sam jak akcjami,
  • elastyczność,można kupić jedną jednostkę za kilkanaście dolarów jak i za kilka milionów dolarów,
  • doskonała płynność wszystkich głównych produktów,
  • koszta to dwie składowe,prowizja za kupno i sprzedaż za pośrednictwem naszego biura maklerskiego oraz opłata roczna za zarządzanie oscylującą najczęściej wokoło 0.6%,
  • dostosowane do każdej strategi i typu inwestora,od pozycji długich i krótkich poprzez możliwość dźwigni finansowej aż do aktywnego zarządzania,
  • opiewają na zdecydowaną większość aktywów,od indeksów po surowce.

Obrót nimi odbywa się na każdej rozwiniętej giełdzie, od Japonii po USA czy Europę. Największymi zarządzającymi tego typu funduszami są iShares, Powershares, SSGA (i ich SPDR) oraz wiele wiele innych.

Gdyby można było określić który instrument z pośród wszystkich jest najbardziej optymalny do grania, byłby to właśnie ETF. Nic nie może równać się z jego zaletami i uniwersalnością. Jednocześnie nie ma on większości wad innych instrumentów – nie trzeba go rolować inwestując długoterminowo jak kontrakt terminowy, nie jest tak ryzykowny jak zwykłe akcje oraz nie generuje tak dużych kosztów jak zwykły fundusz inwestycyjny. Każdy znajdzie pośród nich coś dla siebie.

Pełna oferta najważniejszych zarządzających (z rynku amerykańskiego):

  • https://www.spdrs.com/
  • https://us.ishares.com/home.htm
  • https://www.invescopowershares.com/
  • https://www.proshares.com/


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here