Naga MarketsETF-y na GPW coraz popularniejsze. Znaczy skok zainteresowania instrumentem w 2020 r.W grudniu w ujęciu miesięcznym, nieznacznie wzrosły obroty na funduszach ETF notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ostatnim miesiącem wzrostowym był listopad bieżącego roku, kiedy suma wartości obrotu wyniosła 71427 jednak wtedy znacznie odbiegała od rekordowego marca z obrotem na poziomie 145 606. W grudniu, suma obrotu na wszystkich BETA ETF wyniosła 71 574.

  • Nieznaczny wzrost obrotów oraz znaczny wzrost liczby dokonywanych transakcji na wszystkich BETA ETF w ujęciu miesiąc do miesiąca.
  • Brak napływów i odpływów z funduszy BETA ETF.
  • Poprawne oraz bardzo atrakcyjne odwzorowanie stóp zwrotu indeksów odniesienia.

Grudzień przyniósł utrzymanie poziomu obrotów na funduszach EFT z listopada

Analizując dane miesięczne, grudzień był wzrostowym miesiącem dla funduszy ETF. W listopadzie również obserwowaliśmy wzrost w wartości obrotów, a jego skala była zdecydowanie większa. Na taki stan rzeczy złożyła się przede wszystkim zdecydowanie większa aktywność BETAW20ST oraz BETAW20LV w poniższym zestawieniu ETF’ów.

Te artykuły również Cię zainteresują
W dalszym ciągu (począwszy od marca bieżącego roku), największe obroty są odnotowywane na BETAW20ST. Jest to ETF notowany na polskim rynku od 27 listopada 2019 r. i pozwala rozgrywać Wig20 na spadki. Warto zauważyć, iż obroty na tym ETF są największe w zestawieniu z pozostałymi instrumentami od czasu paniki związanej z wybuchem pandemii COVID-19.

Obroty na funduszach ETF na GPW w ujęciu miesięcznym. Źródło: betasecurities.pl

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Blisko 10% wzrost liczby transakcji na ETF w ujęciu miesiąc do miesiąca

Grudzień był miesiącem w którym obserwowaliśmy dynamiczny wzrost liczby transakcji na ETF na GPW. Na koniec miesiąca wyniosła ona 9479 wobec 8591 w listopadze i zaledwie 7280 w październiku. To jednak ciągle stosunkowo niewielkie liczby biorąc pod uwagę marzec br., kiedy na ETF notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych dokonano blisko 15 tys. transakcji.

Zdecydowanie najwięcej transakcji (2121) dokonano na ETFSP500 i taki stan rzeczy to powrócenie do trendu z poprzednich miesięcy ubiegłego roku. Jedynie w marcu i listopadzie poprzedniego roku, liczba transakcji na spadki indeksu Wig20 zbliżyła się do poziomu ETFSP500.

Liczba transakcji na funduszach ETF na GPW w ujęciu miesięcznym. Źródło: betasecurities.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here