Naga Marketsklucze i breloczek etfPrzedsiębiorstwo Beta Securities Poland koncentrujące się na rozwoju rodzimego rynku ETF (Exchange Traded Fund) oraz pasywnych form inwestowania, które razem z AfioFunds TFI wprowadziło na GPW pierwsze polskie fundusze ETF, zaprezentowało statystyki dla czterech głównych instrumentów. Wynika z nich, że aktywa pod zarządzaniem w funduszach BETA ETF osiągnęły nowy rekord 145 milionów złotych.

  • Pierwszy polski ETF: Beta ETF WIG20TR zadebiutował na rynku w styczniu 2019 roku
  • Trzy kolejne pojawiały się w kolejnych miesiącach, ostatni z nich WIG20lev debiutował w marcu 2020 r.
  • Z opublikowanych 27 kwietnia statystyk Beta Securities wynika, że aktywa pod zarządzaniem w funduszach BETA ETF osiągnęły nowy, historyczny szczyt

ETF na polskiej GPW zgromadziły 145 mln zł

W porównaniu do rynków zagranicznych, ETF w Polsce jest instrumentem cały czas raczkującym. Inicjatywa Beta Securities pokazuje jednak, że rodzimi inwestorzy szukają tego rodzaju form inwestowania. Z najnowszych danych statycznych udostępnionych przez spółkę wynika, że aktywa rodziny BETA ETF w ostatnim tygodniu kwietnia osiągnęły nowy szczyt, na poziomie 145 mln zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Aktywa pod zarządzaniem w funduszach BETA ETF. Źródło: Beta Securities
Aktywa pod zarządzaniem w funduszach BETA ETF. Źródło: Beta Securities

Pierwszy w historii warszawskiego parkietu całkowicie polski fundusz inwestycyjny typu ETF (Beta ETF WIG20TR) stworzony według polskiego prawa oraz utworzony i zarządzany przez polskich ekspertów został uruchomiony w styczniu 2019 r.

W tym momencie na GPW dostępna są cztery polskie ETF-y, których pełna lista dostępna jest na stronie giełdy. Na całym świecie funkcjonuje natomiast ponad 7 tysięcy takich ETFów, a aktywa, które znajdują się w ich zarządzaniu oscylują w granicy 6 bilionów dolarów.

Ostatnim z ETF-ów, który debiutował na polskiej GPW był BETA ETF WIG20lev PFIZ. BETA ETF WIG20lev Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty będzie fizycznie i syntetycznie odzwierciedlać indeks WIG20 z uwzględnieniem stopnia dźwigni finansowej WIG20lev, w tym udział fizycznej replikacji portfela opartej na bezpośrednich inwestycjach w akcje będzie stanowił nie mniej niż 50% łącznej ekspozycji portfela funduszu na WIG20Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCzy kurs złota będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?
Następny artykułKRD: 60% Polaków obawia się wycieku danych z powodu pandemii
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here