Przedsiębiorstwo Beta Securities Poland koncentrujące się na rozwoju rodzimego rynku ETF (Exchange Traded Fund) oraz pasywnych form inwestowania, które razem z AfioFunds TFI wprowadziło na GPW pierwsze polskie fundusze ETF, zaprezentowało statystyki dla czterech głównych instrumentów. Wynika z nich, że aktywa pod zarządzaniem w funduszach BETA ETF osiągnęły nowy rekord 145 milionów złotych.
- Pierwszy polski ETF: Beta ETF WIG20TR zadebiutował na rynku w styczniu 2019 roku
- Trzy kolejne pojawiały się w kolejnych miesiącach, ostatni z nich WIG20lev debiutował w marcu 2020 r.
- Z opublikowanych 27 kwietnia statystyk Beta Securities wynika, że aktywa pod zarządzaniem w funduszach BETA ETF osiągnęły nowy, historyczny szczyt
ETF na polskiej GPW zgromadziły 145 mln zł
W porównaniu do rynków zagranicznych, ETF w Polsce jest instrumentem cały czas raczkującym. Inicjatywa Beta Securities pokazuje jednak, że rodzimi inwestorzy szukają tego rodzaju form inwestowania. Z najnowszych danych statycznych udostępnionych przez spółkę wynika, że aktywa rodziny BETA ETF w ostatnim tygodniu kwietnia osiągnęły nowy szczyt, na poziomie 145 mln zł.

Pierwszy w historii warszawskiego parkietu całkowicie polski fundusz inwestycyjny typu ETF (Beta ETF WIG20TR) stworzony według polskiego prawa oraz utworzony i zarządzany przez polskich ekspertów został uruchomiony w styczniu 2019 r.
W tym momencie na GPW dostępna są cztery polskie ETF-y, których pełna lista dostępna jest na stronie giełdy. Na całym świecie funkcjonuje natomiast ponad 7 tysięcy takich ETFów, a aktywa, które znajdują się w ich zarządzaniu oscylują w granicy 6 bilionów dolarów.
Opublikowaliśmy zaktualizowane statystyki 🧐 Zapraszamy do analizy 🙂 https://t.co/bqgHScJFa4
Wybrana ciekawostka: aktywa rodziny BETA ETF w tym tygodniu poprawiły ATH ~145 mln zł. pic.twitter.com/hWo1oZbVNm
— BETA ETF (@EtfBeta) April 27, 2020
Ostatnim z ETF-ów, który debiutował na polskiej GPW był BETA ETF WIG20lev PFIZ. BETA ETF WIG20lev Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty będzie fizycznie i syntetycznie odzwierciedlać indeks WIG20 z uwzględnieniem stopnia dźwigni finansowej WIG20lev, w tym udział fizycznej replikacji portfela opartej na bezpośrednich inwestycjach w akcje będzie stanowił nie mniej niż 50% łącznej ekspozycji portfela funduszu na WIG20