Naga MarketsDanske Bank A/S poinformował, że kończy właśnie wewnętrzne dochodzenie w sprawie swojego estońskiego oddziału, który podejrzewany jest o wypranie miliardów dolarów. Tylko w ciągu jednego roku aż 30 mld dolarów rosyjskich i byłych sowieckich pieniędzy przepłynęło przez ten oddział.

Jak podała w raporcie firma doradcza Promontory Financial, w 2013 roku estoński oddział Danske Banku przetrzymywał 30 mld dolarów należących do nierezydentów, a liczba transakcji bliska była 80.000. To bardzo duża kwota i wolumen transakcji jak na tak niewielki oddział i według osoby zaznajomionej ze sprawą, z pewnością wzbudzała zainteresowanie.

Jak tłumaczył Financial Times, Ole Andersen – prezes Danske Bank:

  • “Traktujemy sprawę bardzo poważnie, dlatego zainicjowaliśmy bardzo szeroko zakrojone dochodzenie”
  • “Dążymy do zrozumienia pełnego obrazu sprawy i uważam, że w interesie wszystkich leży wyciąganie wniosków na podstawie zweryfikowanych faktów, a nie fragmentarycznych informacji wyjętych z kontekstu”
  • “Jesteśmy w trakcie finalizowania raportów, ale jak już przekazaliśmy, jasne jest, że problemy związane z portfelem były większe niż wcześniej przewidywaliśmy.”

Śledztwa w Danii i Estonii

Nie wszystkie transakcje budzą podejrzenia, jednakże oprócz wewnętrznego śledztwa Danske Banku, dochodzenia prowadzą także śledczy z Danii i Estonii. Dotyczą one lat 2007 – 2015, gdzie estońskiemu oddziałowi zarzuca się pośredniczenie w przekazywaniu aż 9 mld dolarów nielegalnego kapitału, pochodzącego głównie z Rosji.

Zobacz też: Societe Generale zapłaci $1,4 mld kary za manipulacje w USA

Wcześniej natomiast, Estoński Urząd ds. Usług Finansowych prowadził dochodzenie, gdzie w 2014 roku stwierdził “zakrojone na szeroką skalę, długotrwałe systemowe naruszenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy” w estońskim oddziale Danske Banku. Bank został wtedy zmuszony do ograniczenia usług finansowych dla nierezydentów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here