Naga MarketsDanske Bank A/S poinformował, że kończy właśnie wewnętrzne dochodzenie w sprawie swojego estońskiego oddziału, który podejrzewany jest o wypranie miliardów dolarów. Tylko w ciągu jednego roku aż 30 mld dolarów rosyjskich i byłych sowieckich pieniędzy przepłynęło przez ten oddział.

Jak podała w raporcie firma doradcza Promontory Financial, w 2013 roku estoński oddział Danske Banku przetrzymywał 30 mld dolarów należących do nierezydentów, a liczba transakcji bliska była 80.000. To bardzo duża kwota i wolumen transakcji jak na tak niewielki oddział i według osoby zaznajomionej ze sprawą, z pewnością wzbudzała zainteresowanie.

Jak tłumaczył Financial Times, Ole Andersen – prezes Danske Bank:

  • “Traktujemy sprawę bardzo poważnie, dlatego zainicjowaliśmy bardzo szeroko zakrojone dochodzenie”
  • “Dążymy do zrozumienia pełnego obrazu sprawy i uważam, że w interesie wszystkich leży wyciąganie wniosków na podstawie zweryfikowanych faktów, a nie fragmentarycznych informacji wyjętych z kontekstu”
  • “Jesteśmy w trakcie finalizowania raportów, ale jak już przekazaliśmy, jasne jest, że problemy związane z portfelem były większe niż wcześniej przewidywaliśmy.”

Śledztwa w Danii i Estonii

Nie wszystkie transakcje budzą podejrzenia, jednakże oprócz wewnętrznego śledztwa Danske Banku, dochodzenia prowadzą także śledczy z Danii i Estonii. Dotyczą one lat 2007 – 2015, gdzie estońskiemu oddziałowi zarzuca się pośredniczenie w przekazywaniu aż 9 mld dolarów nielegalnego kapitału, pochodzącego głównie z Rosji.

Zobacz też: Societe Generale zapłaci $1,4 mld kary za manipulacje w USA

Wcześniej natomiast, Estoński Urząd ds. Usług Finansowych prowadził dochodzenie, gdzie w 2014 roku stwierdził “zakrojone na szeroką skalę, długotrwałe systemowe naruszenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy” w estońskim oddziale Danske Banku. Bank został wtedy zmuszony do ograniczenia usług finansowych dla nierezydentów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here