Naga MarketsESMA, logo Eurpejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów WartościowychEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), organ regulujący rynki papierów wartościowych w UE wydał wytyczne, nakazujące bankom i podmiotom zarządzającym aktywami dokonywanie transakcji głównie na akcjach spółek z Unii Europejskiej po opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię.

  • ESMA wprowadza nowe regulacje
  • Unijny regulator uważa, że akcje spółek z UK powinny być wyceniane w GBP a nie EUR
  • Europejskie centra Cboe, London Stock Exchange i Aquis Exchange staną sie bezużyteczne? 

Akcje spółek z UK powinny być wyceniane w GBP a nie EUR

Zgodnie ze zrewidowanym obowiązkiem obrotu akcjami (STO), jeżeli umowa Brexitowa bądź jej brak ograniczy dostęp do rynku UE dla firm z Londynu, uczestnicy rynku papierów wartościowych zmuszeni będą handlować głównie akcjami notowanymi w UE.

Nowe wytyczne zezwalają na obrót akcjami brytyjskich spółek na europejskich parkietach pod jednym warunkiem. Akcje tych spółek muszą być przedmiotem obrotu w funtach szterlingach (GBP). Należy jednak zauważyć, że takich akcji jest mniej niż 50 co stanowi niespełna 1 proc. wszystkich akcji.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że chcąc oferować akcje denominowane w euro, co miało przyczynić się do uniknięcia zakłóceń w świadczeniu usług, trzy londyńskie giełdy: Cboe, London Stock Exchange i Aquis Exchange otworzyły swoje europejskie centra handlu.  Teraz okazuje się, że będą one bezużyteczne, gdyż zdaniem unijnego regulatora, inwestorzy z UE powinni inwestować w akcje brytyjskich spółek denominowanych w GBP a nie EUR.

Dzięki ostatnim wytycznym ESMA dąży do wzmocnienia rynków kapitałowych w Europie i uważa, że handel walutą spoza UE zwiększyłby ryzyko walutowe dla inwestorów z UE.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWalory XTB najjaśniejszą gwiazdą w gronie komponentów mWig40 w poniedziałek
Następny artykułNiezależnie od wyników wyborów S&P 500 ma wzrosnąć o 10%, twierdzi Goldman Sachs
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here