TMS


Logo esma na ścianieEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) uważnie przygląda się trwającym przygotowaniom do Brexitu. Do ostatecznego terminu rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską pozostało już bowiem zaledwie siedem tygodni a obie strony w dalszym ciągu nie doszły jeszcze do porozumienia. W związu z nasilającym się ryzykiem hard Brexitu, ESMA monitoruje sytuacje i obserwuje przygotowania europejskich spółek posiadajacych swoje oddziały w Zjedonoczonym Królestwie.


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opublikował dokument, w którym informuje, iż przygotowuje się do zapewnienia, że po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo szeregu państw członkowskich UE będzie nadal wypełniać swoją misję polegającą na zachowaniu stabilności finansowej i zapewnieniu zaufania do systemu finansowego jako całości oraz odpowiedniej ochrony konsumentów usług finansowych.

Dokument ten ma na celu ułatwienie postępowania krajowych organów regulacyjnych, które powinny monitorować tworzenie przez firmy unijne oddziałów w krajach spoza UE. Umowa o współpracy między ESMA a FCA powinna ułatwić ten proces. Obie strony osiągnęły już bowiem porozumienie w sprawie rozliczania instrumentów finansowych. Ponadto, ESMA ściśle współpracuje z Bankiem Anglii w celu ograniczenia ryzyka zakłóceń w centralnym rozliczaniu i uniknięcia jakiegokolwiek negatywnego wpływu na stabilność finansową UE.

Przedsiębiorstwa, które planują otwarcie filii poza UE, muszą poinformować właściwe krajowe organy regulacyjne o swoich zamiarach. Bieżąca działalność oddziałów spoza UE, w tym sprawozdawczość i gromadzenie informacji, powinna być dobrze monitorowana. W związku z tym ESMA wzywa krajowe organy regulacyjne do uzyskania informacji od podmiotów objętych regulacją.

Przedsiębiorstwa powinny przekazywać organom nadzoru w swoim państwie członkowskim UE wszystkie istotne informacje na temat wszelkich nowych oddziałów spoza UE, które zamierzają utworzyć. Po dostarczeniu tych informacji właściwe krajowe organy regulacyjne mają zbadać program działalności wnioskodawcy. Od przedsiębiorstw wymaga się również podania “obiektywnych powodów, na których opiera się zakładanie oddziałów poza UE” oraz upewnienia się, że spełniają one wszystkie wymogi prawne wynikające z odpowiedniego prawodawstwa UE.

Biorąc pod uwagę znaczącą rolę Zjednoczonego Królestwa na jednolitym rynku UE, ESMA pracuje nad zapewnieniem spójnego podejścia nadzorczego w celu zapewnienia ochrony inwestorów, prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych i stabilności finansowej w kontekście wycofania się Wielkiej Brytanii z wspólnoty.


Weź udział w największej imprezie inwestycyjnej w tej części Europy. Już teraz za darmo zarejestruj się na Invest Cuffs 2019 i dołącz do ponad 5 tysięcy traderów. Do zobaczenia w Krakowie już 22-23 marca!


Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTylko 13% badanych kupiłoby kryptowaluty za pośrednictwem Amazona
Następny artykułWzrosty na amerykańskich giełdach to łabędzi śpiew byków?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here