Naga Markets


Logo esma na ścianieEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) uważnie przygląda się trwającym przygotowaniom do Brexitu. Do ostatecznego terminu rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską pozostało już bowiem zaledwie siedem tygodni a obie strony w dalszym ciągu nie doszły jeszcze do porozumienia. W związu z nasilającym się ryzykiem hard Brexitu, ESMA monitoruje sytuacje i obserwuje przygotowania europejskich spółek posiadajacych swoje oddziały w Zjedonoczonym Królestwie.


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opublikował dokument, w którym informuje, iż przygotowuje się do zapewnienia, że po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo szeregu państw członkowskich UE będzie nadal wypełniać swoją misję polegającą na zachowaniu stabilności finansowej i zapewnieniu zaufania do systemu finansowego jako całości oraz odpowiedniej ochrony konsumentów usług finansowych.

Dokument ten ma na celu ułatwienie postępowania krajowych organów regulacyjnych, które powinny monitorować tworzenie przez firmy unijne oddziałów w krajach spoza UE. Umowa o współpracy między ESMA a FCA powinna ułatwić ten proces. Obie strony osiągnęły już bowiem porozumienie w sprawie rozliczania instrumentów finansowych. Ponadto, ESMA ściśle współpracuje z Bankiem Anglii w celu ograniczenia ryzyka zakłóceń w centralnym rozliczaniu i uniknięcia jakiegokolwiek negatywnego wpływu na stabilność finansową UE.

Przedsiębiorstwa, które planują otwarcie filii poza UE, muszą poinformować właściwe krajowe organy regulacyjne o swoich zamiarach. Bieżąca działalność oddziałów spoza UE, w tym sprawozdawczość i gromadzenie informacji, powinna być dobrze monitorowana. W związku z tym ESMA wzywa krajowe organy regulacyjne do uzyskania informacji od podmiotów objętych regulacją.

Przedsiębiorstwa powinny przekazywać organom nadzoru w swoim państwie członkowskim UE wszystkie istotne informacje na temat wszelkich nowych oddziałów spoza UE, które zamierzają utworzyć. Po dostarczeniu tych informacji właściwe krajowe organy regulacyjne mają zbadać program działalności wnioskodawcy. Od przedsiębiorstw wymaga się również podania “obiektywnych powodów, na których opiera się zakładanie oddziałów poza UE” oraz upewnienia się, że spełniają one wszystkie wymogi prawne wynikające z odpowiedniego prawodawstwa UE.

Biorąc pod uwagę znaczącą rolę Zjednoczonego Królestwa na jednolitym rynku UE, ESMA pracuje nad zapewnieniem spójnego podejścia nadzorczego w celu zapewnienia ochrony inwestorów, prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych i stabilności finansowej w kontekście wycofania się Wielkiej Brytanii z wspólnoty.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTylko 13% badanych kupiłoby kryptowaluty za pośrednictwem Amazona
Następny artykułWzrosty na amerykańskich giełdach to łabędzi śpiew byków?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here