Naga MarketsEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przewidział w budżecie ponad milion euro na monitorowanie aktywów fintech i kryptowalut, tak wynika z dokumentu opublikowanego 4 października. To nie pierwsza instytucja nadzorująca rynki finansowe, która podjęła kroki w celu śledzenia kryptowalut. Podobne działania przeprowadzono już między innymi w USA.

Kryptowaluty pod lupą ESMA

Założona w 2011 r. w Paryżu ESMA ma na celu opracowanie jednolitego zbioru przepisów dla rynków finansowych Unii Europejskiej, a także zapewnienie nadzoru rynkowego. Organ ten powołał Komitety Techniczne w różnych dziedzinach przemysłu, w tym w dziedzinie technologii informacyjnych, a także zajmuje się prawodawstwem i regulacją w zakresie papierów wartościowych.

W rocznym programie prac na 2019 r. ESMA stworzyła fundusz o wartości 1,1 mln euro i opracowała jego cele na następny rok, które obejmują regulację i nadzór nad nowymi działaniami finansowymi, koncentrując się na technologii finansowej i kryptowalutach.

W ramach ogłoszonego programu ESMA zidentyfikuje zagrożenia związane z takimi działaniami oraz, w razie potrzeby, przedstawi odpowiednie porady i propozycje. Ponadto ESMA wyznaczyła sobie za cel zapewnienie wytycznych i ułatwienie wdrożenia dyrektywy w sprawie rynków i instrumentów finansowych (MiFID) w celu zwiększenia przejrzystości rynków.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Program ten pozwoli na: “Osiągnięcie skoordynowanego podejścia do regulacji i nadzoru nad nowymi lub innowacyjnymi działaniami finansowymi oraz doradztwo w ich zakresie instytucjom UE, uczestnikom rynku lub konsumentom”.

Dalsze działania ESMA

W ubiegłym miesiącu ESMA ogłosiła plany rozszerzenia ograniczeń dotyczących kontraktów różnic kursowych (CFD), w tym dotyczących kryptowalut. Agencja uzasadniła swoje posunięcie “znaczącym problemem ochrony inwestorów” związanym z oferowaniem kontraktów CFD klientom detalicznym.

Na początku marca ESMA wzmocniła swoje wymogi dotyczące CFD. “Ze względu na specyfikę kryptowalut jako klasy aktywów, rynek instrumentów finansowych zapewniających ekspozycję na nie będzie ściśle monitorowany, a ESMA oceni, czy wymagane są bardziej rygorystyczne środki”, wyjaśnił regulator.

We wrześniu belgijski think tank Bruegel wezwał ministrów UE do ujednolicenia przepisów dotyczących kryptowalut i dokładniejszej kontroli sposobu ich dystrybucji wśród inwestorów. Ma to być krok, który ma na celu zarządzanie powiązanym ryzykiem przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału technologii blockchain.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here