Naga Markets
European Securities and Markets Authority (ESMA) opublikowała dziś oświadczenie w sprawie Initial Coin Offering (ICO). Europejski regulator ostrzega w dokumencie przed zbyt pochopnym uczestniczeniem w takim procederze. 


Zdaniem ESMA, ICO może być bardzo ryzykowne zarówno na inwestorów jak i firm myślących o takim sposobie pozyskania kapitału. ICO to nowa, innowacyjna metoda na pozyskanie kapitału od inwestora rozproszonego używająca tzw. tokenów, które następnie są sprzedawane zarówno za waluty tradycyjne (euro, dolary) jak i inne kryptowaluty (Bitcoin, Ethereum) – przybliża regulator.

Niektóre z tokenów umożliwiają skorzystanie z usługi bądź produktu firmy, która tokeny stworzyła. Inne dają prawo do głosowania o przyszłości firmy, lub części jej zysku. Zazwyczaj jednak tokeny są przedmiotem handlu i traktowane są jako dobro spekulacyjne – przypomina ESMA.

W związku z powyższym, europejski odpowiednik KNF przestrzega wszystkich myślących o inwestycji w ICO przed możliwością utraty całości zainwestowanego kapitału. Ceny tokenów zazwyczaj są niezwykle zmienne co zwiększa szanse na utratę większości ich wartości w dłuższym okresie. Co więcej, inwestujący w ICO nie są chronieni przez zapisy prawa w taki sam sposób jak inwestujący w regulowane instrumenty.

ESMA ostrzega również przedsiębiorstwa myślące o przeprowadzeniu ICO. W tej kwestii proces ten rozpatrywany jest pod kątem istniejących praw dotyczących tworzenia nowych instrumentów finansowych i ich oferowania. Wobec tego, warunkiem do przeprowadzenia własnego ICO przez firmę jest spełnianie zapisów dyrektywy MiFID, AIFMD a także regulacji przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy. Ponadto, każde ICO powinno posiadać prospekt emisyjny, który zostanie upubliczniony przed rozpoczęciem sprzedaży tokenów. Brak spełnienia tych wytycznych będzie wiązał się z wszczęciem postępowania wyjaśniającego – ostrzega regulator.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGBP pod presją od początku tygodnia
Następny artykułNial Fuller’s Price Action – Tygodniowe spojrzenie na rynki 13-17 listopada
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here