Naga MarketsZgodnie z działaniami podjętymi przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dotyczącymi lewarowanych kontraktów na różnicę kursową (CFD), z dniem 1 sierpnia w życie wchodzi ograniczenie dźwigni dla tychże instrumentów pochodnych do maksymalnie 30:1 (w zależności od kategorii aktywa). Regulacje jako tymczasowe wprowadzono na 3 miesiące i przed upływem tego okresu paneuropejski regulator ma w obowiązku poinformować rynek, czy zamierza przedłużyć je o kolejny okres.


Sprawdź na jakiej dźwigni możesz handlować

ESMA ogranicza wprowadzenie do obrotu, dystrybucję lub sprzedaż inwestorom detalicznym instrumentów CFD do sytuacji, w których zapewnione są wszystkie poniższe środki ochrony:

Te artykuły również Cię zainteresują
 • ograniczenie dźwigni finansowej przy otwarciu pozycji między 30:1 a 2:1, co podlega zmianie zgodnie ze zmiennością instrumentu bazowego
 • 30:1 w przypadku głównych par walut;
 • 20:1 w przypadku par walut innych niż główne, złota i głównych indeksów
  giełdowych;
 • 10:1 w przypadku towarów innych niż złoto i indeksów giełdowych innych
  niż główne;
 • 5:1 w przypadku pojedynczych instrumentów kapitałowych i wszelkich
  bazowych niewymienionych w inny sposób;
 • 2:1 w przypadku kryptowalut;

Oprócz samego ograniczenia dźwigni najnowsze regulacje ESMA dotykają też kwestii depozytu zabezpieczającego, ochrony przed ujemnym saldem i bonusów oferowanych przez domy maklerskie:

 • zasada depozytu zabezpieczającego uzasadniającego zamknięcie dla każdego rachunku;
 • ochrona przed ujemnym saldem dla każdego rachunku;
 • zakaz wprowadzania przez brokera zachęt do otwarcia konta w postaci bonusów i konkursów
 • standardowe ostrzeżenie o ryzyku.

Zdaniem Marka Wołosa, eksperta Izby Domów Maklerskich ds. rynków OTC najnowsza interwencja jest ciosem wymierzonym bezpośrednio w inwestorów detalicznych:

[Inwestorzy] inwestujący na najpopularniejszej parze walutowej jaką jest eurodolar z depozytem jeden procent, po wprowadzeniu interwencji ESMA, czyli po 1 sierpnia, będą musieli złożyć już trzy procent depozytu. Jeśli ktoś inwestuje w kontrakty na kryptowaluty będzie musiał złożyć bardzo duży, bo 50-cio procentowy depozyt (…) to przede wszystkim jest cios dla inwestorów – przekonuje Marek Wołos z polskiej Izby Domów Maklerskich w rozmowie z redaktorem Comparic.pl.

Brokerzy w Polsce oraz w Europie już na kilka dni przed oficjalnym wejście w życie nowych przepisów wprowadzali zmiany w ramach swojej oferty, aby w momencie ich oficjalnego startu być w pełni przygotowanym.

Warto przypomnieć, że od początku lipca zablokowana została sprzedaż i dystrybucja opcji binarnych. W kolejnym miesiącu dołączają do nich ograniczenia dotyczące kolejnych instrumentów lewarowanych – jak się jednak okazuje nie wszystkich. ESMA na dwa dni przed wejściem w życie aktualizacji regulacyjnych poinformowała, że z ograniczenia lewara wyłączone są między innymi certyfikaty strukturyzowane.

Brytyjska komisja nadzoru FCA wyraziła jednak dzisiaj zaniepokojenie sugerując, że brokerzy mogą próbować obejść nakazy ESMA poprzez oferowanie klientom innych derywatów zbliżonych do CFD, w tym certyfikatów turbo: „Obawiamy się, że przedsiębiorstwa mogą rozważyć obejście środków poprzez sprzedaż klientom detalicznym innych podobnie złożonych produktów. Dokumenty ESMA wyraźnie wskazuą, że firmy “powinny zwracać szczególną uwagę na dźwignię finansową udostępnianą klientom detalicznym i rozważyć, czy produkt jest oferowany na warunkach, które działają w najlepszym interesie klienta” dla produktów, które mają cechy porównywalne do CFD, takich jak certyfikaty Turbo”

Status klienta profesjonalnego w celu zachowania wyższej dźwigni

Po 1 sierpnia inwestorzy chcący zachować dostęp do wyższej dźwigni mają trzy możliwości:

 • Założenie rachunku u brokera spoza UE
 • Przeniesienie konta w ramach obecnego dostawcy usług do biura nieobejmowanego przez przepisy ESMA (np. Australia albo Azja)
 • Uzyskanie statusu klienta profesjonalnego (reklasyfikacja)

Dyrektywa MiFID II dokładnie określa zasady klasyfikacji klientów jako profesjonalnych (na życzenie samego tradera). W takim przypadku broker lub dom maklerski musi przeprowadzić test potwierdzający wiedzę inwestora z zakresu rynków finansowych oraz sprawdzić spełnienie dwóch z trzech poniższych warunków:

 • Zawarcie co najmniej 10 transakcji o „znacznej” wartości – określenie to pozostawia brokerom sporo pola do elastyczności i każdy stawia swoim klientom inne wymogi
 • Posiadanie aktywów finansowych przekraczających co najmniej równowartość 500 tys. EUR
 • Co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w sektorze finansowym

O ile na pierwszy rzut oka spełnienie powyższych wydaje się dla większości niemożliwe, to warto skontaktować się z opiekunem konta, aby uzyskać szczegółowe informacje bezpośrednio u swojego brokera.

„Interwencja ESMA koncentruje się na CFD, ale przypominamy firmom o ich obecnych obowiązkach. W szczególności, jeżeli przedsiębiorstwo rozważa wprowadzenie do obrotu, sprzedaż lub dystrybucję produktów alternatywnych, powinno zwrócić uwagę na wymogi dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmują one zasady dotyczące najlepszego zabezpieczenia interesów klienta, komunikacji z klientem i promocji finansowych, a także odpowiednich kontaktów marketingowych. Oczekujemy również, że firmy dokładnie rozważą, czy są w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków w zakresie zarządzania produktem” – konkluduje FCA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLekcja 10: Co to są klucze prywatne?
Następny artykułProjekt nowej kryptowaluty Libereum zakłada kupno klubów piłkarskich
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here