Naga MarketsChyba każdy, kto choć trochę interesuje się rynkiem kapitałowym w Stanach Zjednoczonych słyszał w ostatnim czasie o short squeezie na spółce GameStop, której akcje wzrastały w ciągu niespełna 11 sesji między 13 a 28 stycznia br. o ponad 2 311 proc. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) piastujący funkcję nadzorcy rynków finansowych w krajach unijnych twierdzi, że jedną z lekcji płynących z manii kupowania akcji Gamestop Corp. jest to, że media społecznościowe narażają indywidualnych inwestorów na potencjalne straty i ryzyko złamania zasad zapobiegania manipulacji cenami.

Akcje GameStop spadły o ponad 92 proc. 

Spoglądając na notowania spółki GameStop dostrzec można, że mimo, iż wspomniane we wstępie wzrosty były niezwykle dynamiczne, to jednak tendencja ta nie trwała wcale zbyt długo. W ciągu niespełna miesiąca cena akcji spółki osunęła się bowiem o ponad 92 proc., co bez wątpienia przyczyniło się do powstania licznych strat na rachunkach inwestycyjnych zarówno inwestorów indywidualnych, jak również instytucjonalnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dostrzega, że short sqeeze na GameStop jest tylko jednym z przypadków podobnych manipulacji, które odnotowano w ostatnim czasie na notowaniach kilku spółek.

Działania inwestorów indywidualnych z grupy WallStreetBest błyskawicznie doczekały się także naśladowców, którzy wykorzystują media społecznościowe do umawiania się i organizowania podobnych akcji typu pump & dump na innych rynkach.

W efekcie, regulator ostrzegał inwestorów detalicznych przed angazowaniem się w podobne projekty w zeszłym tygodniu, a obecnie przewodniczący Urzędy, Steven Maijoor sugeruje, że warto rozważyć ograniczenie krótkiej sprzedazy na Starym Kontynencie, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości.

– Mamy obawy dotyczące inwestorów detalicznych, którzy opierają swoje decyzje zakupowe na danych z mediów społecznościowych. Ważne jest, aby uzyskać wiarygodne informacje – powiedział Steven Maijoor, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Jego zdaniem, kolejną kwestią, na którą regulatorzy powinni zwrócić uwagę po zamieszaniu wokół Gamestop jest rola brokerów internetowych, którzy pozwalają inwestorom kupować papiery wartościowe bez płacenia prowizji.

Steven Maijoor wskazał równie, że “reakcją na to co widzieliśmy w USA” może być ograniczenie możliwości handlu na spadki akcji spółek giełdowych, tj. zawieranie pozycji short.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks s&p 500 | kursy walut w czasie rzeczywistym | kurs kryptowaluty | wykres dax | kurs złotego |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSantander Bank Polska rekomenduje zatrzymanie całości zysku za 2020 r.
Następny artykułBlok po 22 – 23 lutego 2021: EUR/USD, GBP/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here