Naga MarketsESMA nie chce powtórki z GameStop i WallStreetBets. Ostrzega inwestorów detalicznychWydarzenia w Stanach Zjednoczonych związane ze spółką GameStop oraz grupą WallStreetBets spowodowały, że Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) piastujący funkcję nadzorcy rynków finansowych w krajach unijnych, przestrzega lokalnych inwestorów przed angażowaniem się w podobne aktywności w związku z dużym ryzykiem poniesienia strat.

ESMA dmucha na zimne i nie chce powtórki z Wall Street

Oświadczenie paneuropejskiego regulatora jest odpowiedzią na wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, gdzie w styczniu w związku z agresywną krótką sprzedaż akcji spółki GameStop przez duże fundusze hedgingowe i wykonanymi w odpowiedzi zmasowanymi zakupami bardzo dużej grupy inwestorów detalicznych, na rynku pojawiła się ponadprzeciętna zmienność wypychająca notowania mało popularnego podmiotu o kilka tysięcy procent w górę.

Te artykuły również Cię zainteresują
ESMA chce uniknąć podobnych sytuacji na swoim własnym podwórku regulacyjnym i widząc jak duży potencjał posiadają działający wspólnie inwestorzy detaliczni na mniej płynnych spółkach, ostrzega przed ryzykiem angażowania się w tego typu praktyki w przyszłości.

Ostatnie wydarzenia pokazały bardzo wysoką zmienność niektórych amerykańskich akcji, związaną ze znacznym nagromadzeniem krótkich pozycji netto i uzgodnionymi działaniami niektórych inwestorów detalicznych, opartymi na informacjach udostępnianych w mediach społecznościowych. Chociaż zasady i struktury rynkowe w UE są inne, nie można wykluczyć, że podobne okoliczności mogą wystąpić również w krajach unijnych – komentuje ESMA.

Wykres akcji GameStop, które były skupowane przez miliony użytkowników portalu Reddit. Źródło: Tradingview.com

Zwiększony udział inwestorów detalicznych w rynkach giełdowych jest pożądany dla rozwoju Unii Rynków Kapitałowych. Niemniej jednak ESMA wzywa inwestorów detalicznych do zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w oparciu wyłącznie o informacje pochodzące z mediów społecznościowych i innych nieuregulowanych platform internetowych, jeżeli nie mogą oni zweryfikować wiarygodności i jakości tych informacji.

Kluczowym krokiem dla każdego inwestora przed podjęciem decyzji inwestycyjnej jest zebranie informacji inwestycyjnych z wiarygodnych źródeł, pamiętając jednocześnie o swoich celach, korzyściach płynących z dywersyfikacji i poziomu akceptowalnych strat.

Uwaga na możliwość potencjalnej manipulacji, przestrzega ESMA

– Inwestorzy detaliczni narażeni są na znaczne ryzyko, gdy inwestują w akcje charakteryzujące się bardzo dużą zmiennością cen. Zmienność cen może być zwiększona przez wiele czynników, w tym przez fakt, że akcje są przedmiotem intensywnej krótkiej sprzedaży. Trendy cenowe mogą się nagle zatrzymać i odwrócić, szybko narażając klientów detalicznych na duże straty – wyjaśnia ESMA

Osoby stosujące strategie handlowe wykorzystujące dźwignię finansową są narażone na jeszcze większe ryzyko. Przykładem są strategie day-tradingowe, w których wykorzystuje się depozyt zabezpieczający (margin trading), tj. handel za pomocą pieniędzy pożyczonych od brokera. ESMA podkreśla, że transakcje z wykorzystaniem dźwigni finansowej są złożone i powinny być zawierane z pełnym zrozumieniem ryzyka.

Omawianie możliwości zakupu lub sprzedaży akcji emitenta nie stanowi nadużycia na rynku. Jednakże organizowanie lub realizowanie skoordynowanych strategii obrotu lub składania zleceń zdaniem ESMA w określonych warunkach i czasie w celu zmiany ceny akcji może stanowić manipulację.

– Podobnie, szczególną ostrożność należy zachować przy zamieszczaniu w mediach społecznościowych informacji na temat emitenta lub instrumentu finansowego, ponieważ rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji może również stanowić manipulację na rynku. Ponadto, należy zachować ostrożność przy rozpowszechnianiu rekomendacji inwestycyjnych za pośrednictwem wszelkich mediów, w tym mediów społecznościowych i platform internetowych, ponieważ podlegają one licznym wymogom regulacyjnym – podsumowuje regulator.

ESMA i właściwe organy krajowe będą nadal analizować wydarzenia rynkowe i w razie potrzeby rozważą przyjęcie dalszych inicjatyw mających na celu ochronę inwestorów i integralność rynku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro wykres | bitcoin spekulacje | kurs.dolara | mrc notowania | funt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here