Naga MarketsESMA nakłada ponad milionową karę na agencję ratingową
ESMA nakłada ponad milionową karę na agencję ratingową

Europejski regulator rynków finansowych (ESMA) ukarał grzywną 1 380 000 euro, agencję ratingową Fitch za szereg lekceważących naruszeń prawa komisji akredytacyjnych. Regulacja została opublikowana w decyzji ESMA rady nadzorczej.


Wyraźne naruszenia w agencji ratingowej

ESMA stwierdziła, że niektórzy starsi analitycy Fitch przekazywali informacje o nadchodzących decyzjach agencji dotyczących ratingów do wysoko postawionych osób w spółce-matce (Hearst Corporation) zanim została podana do wiadomości publicznej. Ponadto Urząd dowiódł, że Fitch nie ma właściwej kontroli wewnętrznej mającej zapewnić ocenę jednostki w minimalnym okresie czasu i właściwego przygotowania się na pytania od opinii publicznej.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Skąd wzięło się 1,38 mln EUR?

  • Niezachowanie wymogu 12 godzin – 60 tysięcy euro
  • Kontrole wewnętrzne – 825 tysięcy euro
  • Nieautoryzowany dostęp do danych – 495 tysięcy [/pullquote]

Kontrowersje sprzed kilku lat

Kolejne nieprawidłowości zostały wykazane w 2012r. przy obniżaniu ratingu Słowenii. 26 stycznia Fitch poinformował przedstawicieli kraju o zamiarze downgrade`u ratingu nie przedstawiając żadnych informacji na jakiej podstawie zamierzano to uczynić. Następnie agencja nie udzieliła Słowacji wymaganych co najmniej 12 godzin przed publikacją raportu do możliwości zwrócenia uwagi na ewentualne błędy. Fitch publicznie poinformował o obniżce jednak dopiero 3 godziny przed ostateczną publikacją, jest to jawne naruszenie rozporządzeń.

Zobacz również: Moody’s utrzymuje rating Polski. Perspektywy jednak negatywne

ESMA przeprowadził przegląd udzielanych ocen agencji ratingowych w 2013, koncentrując się na okresie od 1 września do 25 lutego 2013 roku, co doprowadziło regulatora do identyfikacji liczby potencjalnych naruszeń przez Fitch.

Fitch może odwołać się od podjętej przez ESMA decyzji. Odwołanie nie jest ostatecznie wiążące, istnieje jednak możliwość, że grzywna zostanie cofnięta na podstawie zapisów regulacji CRA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here