Naga MarketsESMA, logo Eurpejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów WartościowychEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował komunikat stwierdzający przedłużenie obowiązywania ograniczeń dotyczących CFD. Z kolei brytyjski regulator (FCA) zdecydował się wprowadzić tymczasowe ograniczenia na stałe.

Jedynie krajowe organy regulacyjne mają prawo przekształcić środek na stały. Dotychczas tylko FCA i Bafin aktywnie komunikują się z pośrednikami handlu detalicznego o swoich zamiarach.

Obecne przedłużenie ograniczeń obowiązuje przez trzy miesiące od 1 lutego br.. Kolejne przedłużenie zaplanowano na drugą połowę kwietnia i powinno zacząć obowiązywać od 1 maja.

Status klienta profesjonalnego na żądanie

Ciekawe kwestie pojawiły się w uzasadnieniu decyzji dotyczącej tymczasowych ograniczeń. Okazuje się, że ESMA śledzi poczynania brokerów, stwierdza bowiem, że niektóre firmy naruszają ograniczenia.

Naruszenia dotyczą zmiany statusu do klienta profesjonalnego na żądanie klienta. Raporty ESMA wskazują, że w porównaniu z rokiem poprzednim, znacznie wzrosła liczba klientów profesjonalnych, choć to wcale nie oznacza, że wszystkim klientom status ten został przydzielony niesłusznie.

Kolejne nieprawidłowości dotyczą firm spoza Unii, które kontaktują się z klientami przedstawiając im oferty handlowe. Ponadto paneuropejski regulator zdaje sobie sprawę, że niektórzy unijni brokerzy CFD oferują swoim klientom przeniesienie rachunków do podmiotu z państw trzecich w ramach jednej grupy.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Skutki regulacji ESMA

Na temat regulacji europejskiego regulatora wypowiedziała się niedawno Izba Domów Maklerskich (IDM) w raporcie „skutki interwencji produktowej ESMA na rynku OTC”. 

W sierpniu 2018 r. europejski regulator ESMA wprowadził interwencję produktową, która znacząco ograniczyła poziom dźwigni finansowej dla klientów indywidualnych handlujących na rynku forex. W konsekwencji klienci detaliczni, dla których dźwignia jest jednym z kluczowych parametrów atrakcyjności rynku OTC, przenoszą rachunki do brokerów, którzy nie stosują się do unijnego prawa i oferują konkurencyjne warunki transakcyjne, w tym wyższą dźwignię.

Zobacz też: ESMA: Krypowaluty mogą narażać inwestorów na znaczne ryzyko

Zaledwie po kilku miesiącach obowiązywania interwencji produktowej ESMA, do końca III kw. 2018 r., zmniejszyła się wyraźnie liczba aktywnych inwestorów w europejskich domach maklerskich. Z kolei wzrost obrotów i liczby aktywnych inwestorów notują firmy z krajów nieobjętych interwencją produktową ESMA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here