Naga MarketsLogo esma na ścianiePrzewdoniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), Steven Maijoor, był jednym z głównych wykładowców podczas Fintech Conference 2019 odbywającej się w Brukseli, a tematem jego wystąpienia były aktywa kryptowalutowe, w tym instrumenty pochodne na e-monety oraz ICO. Maijoor stwierdzał, że rynek w 2017 roku i na początku 2018 dotknęła ogromna bańka, która była zagrożeniem dla inwestorów indywidualnych.


Duża bańka spekulacyjna, wolumeny rynku jednak relatywnie niskie

„Oprócz ICO, wiele wirtualnych walut doświadczyło ogromnej bańki cenowej w 2017 i na początku 2018 roku.  Jednak nawet na jej najwyższych poziomach kapitalizacja rynkowa była niewielka w porównaniu z innymi rodzajami aktywów, pomimo faktu, że niektórzy inwestorzy wymienili wszystkie swoje oszczędności na Bitcoiny. Fakt ten uspokoił nas z perspektywy stabilności finansowej, ale zagrożenia dla ochrony inwestorów pozostają poważne” – komentował Maijoor podczas swojego wystąpienia w Brukseli.

Z wypowiedzi przewodniczącego ESMA wynika, że przez rynek kryptowalut przetoczyła się silna bańka spekulacyjna, była jednak za mała, aby zagrozić stabilności finansowej tradycyjnych rynków. Jej siła pozostawała jednak na tyle duża, że stracili na niej przede wszystkim inwestorzy indywidualni.

„ESMA opublikował sprawozdanie na temat DLT oraz wygłosił oświadczenia i ostrzeżenia dotyczące aktywów kryptowalutowych.  Zajęliśmy się różnymi aspektami tej technologii, podkreślając zarówno korzyści, jak i ryzyko z nią związane. Teraz jednak pojawiła się wyraźna potrzeba bardziej systematycznego podejścia, ponieważ zaczął się wyłaniać pełny ekosystem kryptograficzny” – dodawał szef europejskiego regulatora.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Ponad miliard euro na nadzór i ochronę przed nadmiernym ryzykiem

Wypowiedzi Maijoora pozostają w zgodzie ze styczniowym oświadczeniem ESMA, w którym stwierdzano, że kryptowaluty mogą narażać inwestorów na znaczne ryzyko. Jeszcze w ubiegłym roku regulator zdecydował się przeznaczyć ponad miliard euro na regulację tego relatywnie młodego i cały czas rozwijającego się rynku.

W rocznym programie prac na 2019 r. ESMA stworzyła fundusz o wartości 1,1 mln euro i opracowała jego cele na następny rok, które obejmują regulację i nadzór nad nowymi działaniami finansowymi, koncentrując się na technologii finansowej i kryptowalutach. Program ten pozwoli na“Osiągnięcie skoordynowanego podejścia do regulacji i nadzoru nad nowymi lub innowacyjnymi działaniami finansowymi oraz doradztwo w ich zakresie instytucjom UE, uczestnikom rynku lub konsumentom”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here