Naga MarketsDAXEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), organ regulujący rynki papierów wartościowych w UE, wskazuje na brak przedłużenia nadzwyczajnych ograniczeń dotyczących krótkiej sprzedaży i podobnych transakcji. Światowa Federacja Giełd (WFE) z zadowoleniem przyjęła decyzję o zakończeniu lub nie przedłużaniu zakazów krótkiej sprzedaży w całej Europie.

WFE: Zakaz krótkiej sprzedaży kreuje więcej problemów

Brak przedłużenia nadzwyczajnych ograniczeń dla krótkiej sprzedaży wykazały następujące organy krajowe: Finanzmarktaufsicht (FMA) z Austrii; Financial Securities and Markets Authority (FSMA) z Belgii; Autorité des Marchés Financiers (AMF) z Francji; Grecka Komisja Rynku Kapitałowego (HCMC); i Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) z Hiszpanii.

Decyzja dot. wcześniejszego zniesienia ograniczeń nadzwyczajnych została ogłoszona przez włoską komisję Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB), które miały wygasnąć dopiero 18 czerwca 2020 r.

ESMA koordynował ostatnie przedłużenia ograniczeń dot. krótkiej sprzedaży w obliczu nadzwyczajnej sytuacji na świecie i przyczynił się do stabilizacji sytuacji – napisano w oświadczeniu na stronie urzędu.

Tymczasem Światowa Federacja Giełd (WFE) z zadowoleniem przyjęła decyzję o zakończeniu zakazów krótkiej sprzedaży w całej Europie i pochwala starania władz o przywrócenie normalnego funkcjonowania uczciwych i uporządkowanych rynków w regionie.

Dziś rano ESMA potwierdził mile widzianą decyzję, że państwa członkowskie, które wprowadziły zakaz krótkiej sprzedaży, nie będą ich odnawiać, a zamiast tego będą znosić ograniczenia dzisiaj od północy (czasu CEST) – napisano w oświadczeniu WFE.

Artykuł WFE – “Co badania akademickie mówią o zakazach sprzedaży krótkiej?” – stwierdza, że ​​dowody naukowe niemal jednogłośnie wskazują, że zakazy krótkiej sprzedaży zakłócają prawidłowe funkcjonowanie rynków, ponieważ zmniejszają one płynność i zwiększają nieefektywność cen. Dowody sugerują, że zakaz krótkiej sprzedaży w okresach podwyższonej niepewności wydaje się pogłębiać, a nie ograniczać zmienność rynku.

Z doświadczenia branży wynika, że ​​zakazy krótkiej sprzedaży nie mają pozytywnego wpływu na aktywność rynkową ani poziom cen. Zakaz krótkiej sprzedaży zakłóca kształtowanie się cen, zwiększając w ten sposób niepewność – podsumował Nandini Sukumar, dyrektor generalny WFE.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here