Naga MarketsPaneuropejski regulator rynków finansowych, European Securities Markets Authority (ESMA), przygotowuje się do wprowadzenia nowych regulacji, które mogą silnie odbić się na detalicznych rynkach finansowych Starego Kontynentu. Mowa o całkowitym zakazie opcji binarnych i ograniczeniu dźwigni finansowej do poziomu 30:1 lub nawet 5:1. Do 5 lutego branża i inwestorzy mogą przesyłać swoje opinie odnośnie projektowanych zmian. Między innymi od Ciebie zależy jaką decyzję podejmie ESMA. Weź udział w ankiecie i prześlij swoją opinię do komisji nadzoru.


Zmiany mogą wpłynąć na warunki transakcyjne i ograniczyć możliwości tradingowe

ESMA, unijny organ regulacyjny, zaproponował zmiany, które radykalnie zmieniają warunki obrotu na rynku forex i kontraktach CFD. Dokument zawiera różne zalecenia. Do najważniejszych należy:

 • ograniczenie dźwigni finansowej (lewara) dla klientów detalicznych od 30:1 do 5:1 w zależności od instrumentu bazowego;
 • obowiązkowy Stop-Out na każdej pozycji, jeżeli strata na tej pozycji osiągnie 50% początkowego depozytu zabezpieczającego przeznaczonego na daną pozycję.

Jak ograniczenia dźwigni wpłyną na zawierane pozycje? Przykładowo dla jednego lota na Eurodolarze obecny poziom depozytu zabezpieczającego wynosi około 4150 zł, po wprowadzonych zmianach może wzrosnąć do prawie 14 tys. zł:

Instrument Obecny poziom depozytu zabezpieczającego Zaproponowany przez ESMA poziom depozytu
EUR/USD –  1 lot €1000 / ok. 4150 zł €3333 / ok. 13 831 zł
DE30 – 1 lot €1100 / ok. 4565 zł €22000 / ok. 22 825 zł
Gold – 1 lot €3365 / ok. 13 964 zł €33650 / ok. 69 823 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaniepokojenie zaproponowanymi zmianami wyraziła między innymi Fundacja Trading Jam, która wystosowała w tej sprawie oficjalne oświadczenie: “Fundacja Trading Jam, działająca w imieniu i interesie traderów i inwestorów indywidualnych, z niepokojem przyjęła pomysł ESMA (European Securities and Markets Authority) mający na celu wprowadzenie pozornej ochrony klientów detalicznych na rynku CFD. W naszej ocenie dwa główne rozwiązania proponowane przez ESMA przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego”

Każda osoba, która nie zgadza się z propozycjami zmian zaproponowanymi przez ESMA lub chce wyrazić własną opinię na ten temat ma taką możliwość do 5 lutego2018. Zachęcamy również do wypełnienia poniższej ankiety, której rezultaty zostaną przesłane do paneuropejskiego regulatora. Nie pozwólmy, aby głos polskich traderów nie został usyłyszany!

Wypełnij Ankietę i podają ją dalej!

Bezpośredni link do ankiety to https://goo.gl/forms/6YuUWrzPgCW0yKX32, natomiast kod do osadzenia na stronie dostępny jest poniżej:

<iframe src="https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScciFWP6YJp4jpuLtEd9fsqc5wmtSzAHAQ7BxrkpsWDK_jR6Q/viewform?embedded=true" width="700" height="800" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0">Ładuję...</iframe>

Jak przedstawić swoją opinię ESMA? – INSTRUKCJA

W celu przesłania swojej opinii w sprawie projektu ograniczenia lewara do ESMA, należy przejść na oficjalną stronę instytucji:

 • Pobrać dokument w załączniku zatytułowany Call for Evidence
Źródło: ESMA
 • Uzupełnić formularz zgłoszeniowy, który przygotowaliśmy w tym miejscu. Odpowiedzi zostały wypełnione, istnieje oczywiście możliwość zaproponowania własnych.
 • Dodać pobrany i wypełniony dokument oraz uzupełnić dane osobowe
Źródło: ESMA
 • Przepisać kod zabezpieczający i przesłać swoje zgłoszenie
Źródło: ESMA

Wygraliśmy walkę o polski lewar, nie pozwólmy, aby starania okazały się niepotrzebne!

Gdy KNF zapowiedział chęć ograniczenia dźwigni na rodzimym rynku do poziomu 50:1 lub niżej, polscy inwestorzy detaliczni zjednoczyli się i jednoznacznie pokazali, że nie zgadzają się z takową decyzją. 90% ankietowanych osób opowiedziało się za zostawieniem lewara bez zmian, a konsultacje publiczne z regulatorem pozwoliły na ostateczne zwycięstwo.

Zgodnie z projektem ustawy, by móc otwierać pozycje wykorzystując dźwignię finansową na poziomie 100:1 należy zawrzeć minimum 40 transakcji w terminie 24 miesięcy poprzedzających złożenie zlecenia. Inwestorzy posiadający już doświadczenie na rynku nie muszą się przejmować – historia wcześniejszych transakcji będzie wystarczająca. Pozostali, niespełniający warunków narzuconych przez regulatora oraz dopiero wchodzący na rynek, skorzystają z dźwigni finansowej na maksymalnym poziomie 50:1.

“Oceniamy, że wprowadzenie w życie proponowanych regulacji w niezmienionym
kształcie w całej Europie spowoduje odpływ inwestorów do brokerów zlokalizowanych
poza UE, a tym samym pozbawi ich całkowicie ochrony prawnej i radykalnie zwiększy
ryzyko utraty całości kapitału” – podsumowuje projekt ESMA fundacja Trading Jam.

Wygraliśmy walkę o polski lewar, przyszedł czas na walkę o dźwignię europejską! Nie pozwól, by ESMA ograniczyła wolność Twojego wyboru w handlu. Udostępnij ten artykuł, ankietę i instrukcję składania wniosków w swoich mediach społecznościowch!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

8 KOMENTARZE

 1. ESMA musiała zmienić zasady i formę strony

  Począkowo załączony był RESPONSE FORM gdzie podawało się dane i dodawało plik, ale coś najwyraźniej przsstało działać i obecnie na stronie widnieje jedynie informacja o mailu, na który nalezy przesłać swoje odpowiedzi lub plik z odpowiedziami 🙂

 2. Po co instruujecie jak uzupełnić dane osobowe w tak zwanym “RESPONSE FORM”, kiedy akurat w przypadku tych konsultacji na stronie esmy takiego formularza nie ma? Inne aktualnie aktywne konsultacje go mają, a ta jakimś dziwnym zrządzeniem losu – nie. To jest wprowadzanie w błąd ze strony esmy, albo waszej. Lipne te konsultacje jakieś, a wam się nawet nie chciało sprawdzić, kiedy zgłosiłem poważną wątpliwość. No nic, wysłałem anonimowo na adres podany przez esma. Tylko tyle mogłem zrobić.

 3. Niestety przy próbie wysłania formularza wyskakuje :” Error ESMA The website encountered an unexpected error. Please try again later. “

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here