TMS


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował 30 lipca zaktualizowany arkusz pytań i odpowiedzi w zakresie planowanych tymczasowych zmian regulacyjnych dotyczących rynku opcji binarnych oraz kontraktów na różnicę kursową (CFD). Jak wynika z dokumentu, certyfikaty turbo nie są zaliczane do instrumentów objętych ograniczeniem lewara.


Podobne do kontraktów CFD, posiadają jednak inne właściwości

Z godnie z treścią okólnika ESMA, certyfikaty strukturyzowane turbo nie są objęte zmianami regulacyjnymi, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2018 roku. W miejscu tym warto przypomnieć, że chodzi głównie o redukcję dźwigni dla CFD walutowych do 30:1 oraz niżej w zależności od klasy produktu.

Paneuropejski regulator w swoim oświadczeniu podał cztery różnice występujące pomiędzy tymi dwoma grupami instrumentów, które spowodowały, że certyfikaty turbo nie zostały objęte nowymi przepisami:

  • Nie są produktami zabezpieczonymi depozytami, a inwestor nie może zmieniać dźwigni finansowej certyfikatu turbo poprzez dodawanie depozytu zabezpieczającego lub pomniejszanie depozytu zabezpieczającego w ramach konkretnego rachunku handlowego. Inwestorzy kupują certyfikat i za zawarcie uiszczają pobierają opłaty transakcyjne;
  • Nie stanowią zobowiązania warunkowego dla klienta detalicznego. Innymi słowy, po zakupie produktu klient detaliczny nie ma możliwości ponoszenia odpowiedzialności za kolejną płatność po zakończeniu transakcji lub zamknięciu pozycji (z wyjątkiem prowizji, opłat transakcyjnych lub innych powiązanych kosztów);
  • Kwalifikują się jako zbywalne papiery wartościowe w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. c) dyrektywy MiFID;
  • Są zazwyczaj notowane i znajdują się w obrocie na rynku regulowanym lub MTF, co wiąże się z dodatkowymi wymogami w zakresie przejrzystości.

„ESMA zaznacza jednakże, że certyfikaty turbo posiadają podobne właściwości do kontraktów CFDy, między innymi dźwignię. Firmy inwestycyjne powinny zwrócić uwagę na wysokość lewara dostępnego dla klientów detalicznych i rozważyć, czy produkt dba o najlepsze interesy klienta. ESMA ma zamiar ściśle monitorować nowe trendy w branży certyfikatów i wprowadzić podobne środki ochrony, jeżeli zajdzie taka potrzeba” – czytamy w oświadczeniu regulatora.

Zobacz również: IDM: interwencja ESMA zmniejsza bezpieczeństwo inwestora detalicznego

Poznaj certyfikaty turbo – alternatywę dla inwestowania CFD

W Polsce certyfikaty strukturyzowane turbo oferuje między innymi ING. Instrumenty notowane są na warszawskiej GPW, a na zachodzie cieszą się ogromną popularnością. Na samej tylko giełdzie Euronext notowanych jest ponad 50 tysięcy takich certyfikatów na waluty, akcje spółek, indeksy, towary, itd.

Więcej o kwestii inwestowania z lewarem bez ograniczeń dźwigni mówił redaktor Comparic.pl, Adam Rak, podczas 117. odsłony Trading Jam Session:



Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here