Naga Marketspięści chiny usaObecny tydzień zdominowały wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczące wojny handlowej na linii USA – Chiny. W niedzielę wieczorem, Prezydent USA zapowiedział podniesienie taryf celnych, natomiast wczoraj oświadczył, iż chińscy przywódcy “zerwali umowę” negocjowaną od kilku miesięcy.

Tary celne mają wzrosnąć z 10 do 25 procent i obejmą chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów. Takie oświadczenie amerykańskiej administracji pojawiło się z uwagi na to, że Chiny nie wywiążą się z postanowień negocjowanego projektu umowy handlowej.

Wygląda na to, że wojna handlowa przybierze na sile, ponieważ Chiny zamierzają podjąć odwet za działania USA. Trump jest jednak dobrej myśli, skomentował przy okazji, że “wszystko się ułoży”, a w przypadku braku umowy handlowej, “nie będzie nic złego w przyjmowaniu 100 miliardów dolarów rocznie” w cłach nałożonych na chińskie towary.

Zawirowania na rynkach. VIX rośnie o blisko 70%

VIX – indeks zmienności S&P 500 notowany na CBOE, zwany też “miernikiem strachu Wall Street”, od początku tygodnia do maksimów zyskuje blisko 70%. Jak widać na wykresie poniżej, utrzymuje się jednocześnie ponad 200-dniową średnią.

Taki wzrost z pewnością ucieszył traderów, posiadających długie pozycje na tym indeksie, którzy mogli zabezpieczać swoje pozycje przed spadkami na rynku akcyjnym. Eskalacja wojny handlowej może sprawić, że VIX jeszcze przez jakiś czas utrzyma się ponad MA 200.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny S&P 500 E-mini Futures, CNY/US oraz VIC - 9 maja 2019 r.
Wykres dzienny S&P 500 E-mini Futures, CNY/US oraz VIC – 9 maja 2019 r.

Notowania kontraktów terminowych na indeks S&P 500 (E-mini) znalazły się w tym tygodniu pod kanałem średnich EMA 10/20. Dodatkowo, zamknięcia ostatnich sesji mają miejsce pod poziomem 2896,50, gdzie znajdowało się wsparcie na zniesieniu 38,2% ostatniego impulsu wzrostowego. Dalsze spadki notowań mogą prowadzić kurs do poziomu 2856,50 (zniesienie 61,8%).

Zobacz też: Jeśli masz przeczytać tylko jeden artykuł o tradingu, przeczytaj ten

Na doniesieniach dotyczących wojny handlowej traci także chiński yuan. Jak widać na powyższym wykresie dziennym CNY/USD, notowania osuwają się dziś (ponad 0,4%) kolejny dzień z rzędu. Kurs znajduje się teraz na poziomach widzianych ostatnio w styczniu br.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here