Naga MarketsIzabela Olszewska, Członek Zarządu GPW

Środowisko, społeczna odpowiedzialność oraz ład korporacyjny to trzy filary koncepcji zrównoważonego rozwoju biznesu ESG (skrót z angielskiego environmental, responsibility oraz corporate governance). Dla wielu inwestorów zagranicznych kryteria te stanowią ważny element decyzji kapitałowych, a od 2021 roku praktycznie każda inwestycja i każdy fundusz będą powiązane z ESG, twierdzi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. W rozmowie z Adamem Rakiem z Comparic24.tv przyznaje, że warszawska giełda dokładnie obserwuje co dzieje się na zagranicznych rynkach i stara trzymać rękę na pulsie.


WIG-ESG, czyli inwestowanie w spółki odpowiedzialne społecznie

3 września 2019 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rozpoczęła publikację nowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie WIG-ESG. Obejmuje on przedsiębiorstwa znajdujące się w indeksach WIG20 i mWIG40, a ranking spółek wchodzących do indeksu powstaje na podstawie raportów międzynarodowej firmy specjalizującej się w dostarczaniu usług z obszaru ESG, Sustainalytics.

– Ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek społecznie odpowiedzialnego inwestowania zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy indeks WIG-ESG. Współpracujemy z niezależną firmą Sustainalytics, która ma międzynarodową renomę i dostarcza dane z zakresu ESG dla największych firm inwestycyjnych i indeksowych na świecie. Ponadto, od razu zostanie stworzony produkt inwestycyjny oparty o indeks WIG-ESG przy współpracy z NN Investment Partners TFI – komentowała Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

GPW od lat promuje wśród notowanych spółek standardy w obszarach ESG (Environment, Social, Governance). Dotychczas GPW publikowała RESPECT Index, który przez 10 lat funkcjonowania spełnił swoje założenia edukacyjne. Wraz z rozpoczęciem publikacji indeksu WIG-ESG uruchomimy indeks, który będzie miał bardzo silny cel inwestycyjny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here