Naga MarketsESG to akronim od anglojęzycznych słów environmental, social, governance, który umożliwia inwestorom porównanie na jednej płaszczyźnie inwestycji alternatywnych. Jak do ESG podchodzą uczestnicy rynku? Na ten temat Adam Rak z Comparic24.tv rozmawiał z Robertem Kubinem, prezesem zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU.

  • ESG to w wielu miejscach na świecie, tym w Polsce, temat cały czas niszowy
  • 3 września 2019 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rozpoczęła publikację nowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie WIG-ESG
  • Kwestie ekologiczne oraz ESG wkrótce staną się jednak podstawą decyzji inwestycyjnych inwestorów oraz działalności spółek

Czym jest ESG i dlaczego jest tak ważne dla uczestników rynku kapitałowego?

Pierwszy raz kiedy usłyszałem o ESG, było to może pięć lat temu, był to bardzo niszowy temat. Jednak obecnie zdecydowanie zdobywa on popularność. Podejrzewam, że [idea ta] zaczęła się rozwijać w krajach Europy Zachodniej lub Północnej, obecnie jest popularna w całej Europie. Dla Polski ESG to cały czas nowy temat, zbliżają się regulacje, klienci stają się coraz bardziej wymagający w kwestii tego jak spółki wprowadzają ESG, podobnie kak sami inwestorzy. Znajdujemy się więc w okresie transformacji – komentował Robert Kubin.

(W związku z narodowością rozmówcy, odpowiedzi na pytania udzielane były w języku angielskim. Dostępne są jednak napisy w języku polskim).

Zobacz również: ESG stanie się podstawą inwestowania? GPW indeksem WIG-ESG wychodzi na przeciw oczekiwaniom

Zdaniem Kubina konieczność dopasowania formy działalności spółek do modelu ESG jest nieuchronne, między innymi z powodu zmiany pokoleniowej, która zachodzi na giełdzie. Nowe pokolenie inwestorów, o wiele bardziej świadomie patrzy na kwestie środowiskowe, społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorstw oraz ładu korporacyjnego.

Jednak to wcale nie oznacza, że wydarzy się to przez noc. Będzie to dłuższy, stopniowy proces, nie wiemy jak będzie dokładnie wyglądał i za rok, pięć, czy dziesięć lat może być zupełnie inny. Zakładałbym jednak, że znajdujemy się w fazie, w której nie dojdzie do zatarcia się tego tematu – dodawał Kubin.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSprzedaż BTC to zbrodnia przeciw ludzkości – uważa Max Keiser
Następny artykułAkcjonariusze Neuki zdecydują 5 V o skupie do 200 tys. akcji własnych
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here