Podczas Invest Cuffs 2023 odbyła się debata „Jak ESG i impact investing zmieniają rynki akcyjne?”. Panel dyskusyjny, składający się z wybitnych ekspertów finansowych – Kamila Gemry, Łukasza Blichewicza, Adama Narczewskiego i Ludwika Sobolewskiego – omówił rosnący wpływ koncepcji ESG i impact investing na rynki akcyjne. Debata dostarcza cennych przemyśleń oraz uwag na temat przyszłości inwestowania oraz wpływu finansów na społeczeństwo oraz środowisko.
- Podczas debaty paneliści zgłębiali zagadnienia związane z rosnącym znaczeniem odpowiedzialności społecznej i środowiskowej w decyzjach inwestycyjnych
- Dyskutowano o tym jak firmy zgodne z ESG oraz inwestycje o pozytywnym wpływie (impact investing) oddziałują na dynamikę rynków akcyjnych
- Z nagrania można dowiedzieć się jak ESG i impact investing stają się kluczowymi czynnikami kształtującymi giełdowe realia
ESG – chwilowa moda czy trwała konieczność?
ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) to skrót oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z 3 elementów: E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny.
W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił olbrzymi wzrost zainteresowania ekologią oraz odpowiedzialnością społeczną, a także inwestycjami opartymi na idei ESG. Również w Polsce coraz bardziej zwraca się uwagę na te czynniki, o czym świadczy między innymi indeks WIG-ESG, łączący spółki skupiające się na przesłankach środowiskowych, społecznych i zarządczych.
– Dotychczasowe dane, które są pozyskiwane np. z rynku funduszy inwestycyjnych pokazują, że coraz większy strumień inwestycji jest kierowany na rynki z segmentu ESG. Również jeżeli mamy do czynienia z pewnymi wypływami z funduszy ESG, są one 4-5-krotnie niższe od porównywalnych funduszy, które można określić jako non-ESG – stwierdził Ludwik Sobolewski.
Zatem na ten moment inwestowanie w spółki, które aktywnie wspierają środowisko oraz odpowiedzialność społeczną, jest uzasadnione dla każdego inwestora, bez względu na to czy osobiście troszczy się on o kwestie społeczno-ekologiczne, czy też nie.
Paneliści zwrócili uwagę na specyfikę podmiotów, wspierających ESG, ich zdaniem takie spółki mogą okazać się szczególnie atrakcyjne w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym.
– Staramy się znaleźć zdrowy balans, przedsięwzięcia związane z ESG realizujemy głównie z myślą o dłuższych terminach – stwierdził Łukasz Blichewicz, prezes zarządu grupy Assay.
Wysoka pozycja w rankingach ESG może przyciągnąć inwestorów instytucjonalnych, którzy są zobowiązani do przestrzegania regulacji związanych z ESG. Należy jednak uważać, gdyż inwestowanie w spółki zgodne z wartościami ESG nie zawsze przekłada się na wyższą wycenę oraz osiągniętą stopę zwrotu.
Czy ESG ma rację bytu w obecnej formie?
Zmiany klimatyczne oraz regulacje rządowe zmusiły biznes do uwzględnienia tych potrzeb w swoich strukturach i analizie. Jednocześnie dyskutanci zwracają uwagę, że niektóre firmy korzystają z ESG jako narzędzia do pozyskiwania kapitału, a nie skupiają się faktycznie na ochronie środowiska i pracy. To samo dotyczy instytucji inwestujących na rynkach kapitałowych, które kierują się przede wszystkim rentownością.
– Wartość marketingowa to jest jedyny czynnik, który może przekonać firmę, żeby w to zainwestować i płynąć na tej fali razem z trendem – stwierdził Adam Narczewski.
Podczas debaty paneliści dyskutowali między innymi na temat szerokiego zakresu jaki obejmuje ESG. Zawarcie w jednym zbiorczym kryterium takich niezależnych czynników jak ład korporacyjny, dbanie o środowisko i społeczna odpowiedzialność budzi pewne kontrowersje.
– Trzeba poważnie pomyśleć o rozpakowaniu ESG, dlatego, że on zawiera wskaźniki czy kryteria, które na bardzo wielu przykładach przynoszą konfundujące rezultaty – zdaniem Ludwika Sobolewskiego.
Jako przykład ekspert przywołał Teslę, Elona Muska. Spółka ta mimo bezsprzecznego wspierania środowiska, przez produkcję samochodów elektrycznych, negatywnie odstaje od innych firm w kontekście zarządzania pracownikami, przez co miejsce spółki w kategoriach ESG jest trudne do określenia i sprecyzowania.
ESG wydaje się być trwałą zmianą na rynkach akcyjnych w wyniku coraz bardziej zaostrzanych norm i oczekiwań od spółek dotyczących ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności, oraz zachowania ładu korporacyjnego. Mimo panowania pewnej mody na ESG, założenia tej koncepcji nie powinny zniknąć w kolejnych latach.
– ESG będzie trwało, będzie to wręcz trend, który jeszcze bardziej się rozwinie, szczególnie „S” oraz „G” czyli społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Wydaje mi się, że za kilka, kilkanaście lat te elementy staną się standardem dla większości firm. Warto jednak zwrócić uwagę, iż na ten moment nie wszystkie firmy stać na takie działania – podsumował Adam Narczewski.
Autor poleca również:
- Jak czynniki ESG mogą pomóc w podejmowaniu decyzji na rynku walutowym?
- Czy prowadząc firmę można oprócz generowania zysku – zmieniać świat na lepsze?
- ESG stanie się podstawą inwestowania? GPW indeksem WIG-ESG wychodzi na przeciw oczekiwaniom
- Inwestowanie wcale nie jest proste – prelekcja Tomasza Jaroszka na Invest Cuffs 2023