Naga Markets
Eryk Łon (RPP): Polska nie powinna rezygnować z waluty narodowej
Eryk Łon, RPP

Ostatnie miesiące, podczas których świat zmaga się z kryzysem związanym z COVID-19, pokazały jak ważną rolę pełnią banki centralne w reagowaniu na gwałtowne zmiany gospodarcze. Obecna sytuacja podniosła wiele pytań, a wiele z nich odnosi się do przyszłości NBP. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przekazanie kompetencji Narodowego Banku Polskiego do Europejskiego Banku Centralnego „to balansowanie na granicy zdrady Polski”.

  • W RPP dominują zwolennicy obniżania stóp procentowych.
  • Eryk Łon sądzi, że Polska powinna pozostać przy złotówce.
  • Ekonomista podkreśla szczególną wagę suwerennej polityki monetarnej.

Cztery grupy w RPP

Według Eryka Łona, członków RPP można podzielić na 4 grupy:„Gołąb o gołębim sercu” to taki człowiek, który w swoich wypowiedziach mówi często o obniżaniu stóp procentowych a jednocześnie w głosowaniu daje wyraz poparcia dla idei obniżek.

„Gołąb o jastrzębim sercu” to z kolei człowiek, który głosuje za obniżkami stóp procentowych, natomiast w swoich wypowiedziach publicznych stosunkowo często mówi nie tylko o możliwości obniżek, lecz także o możliwości podwyżek. Tym samym niejako sprawiając wrażenie bardziej jastrzębiego niż jest w rzeczywistości.

„Jastrząb o gołębim sercu” to człowiek, który głosuje często za podwyżkami stóp procentowych choć w swoich wypowiedziach publicznych mówi nie tylko o możliwości podwyżek, lecz także i obniżek. Jest więc on niejako mniej jastrzębi niż z pozoru mogłoby się to wydawać.

„Jastrząb o jastrzębim sercu” to z kolei taki człowiek, który głosuje często za podwyżkami stóp procentowych jednocześnie mówiąc publicznie często o potrzebie podwyżek i nie wspominając prawie w ogóle o możliwości obniżek stóp procentowych.

– pisze Łon.

Zobacz również: Płaca minimalna w 2021 r. wzrośnie do 2800 zł brutto

Ekspert zwraca uwagę, że decyzje niektórych członków RPP, dzięki ich rozważnym wypowiedziom publicznym jest trudna do przewidzenia przez analityków. Według badania Polskiej Agencji Prasowej z marca 2020 roku, w RPP dominują zwolennicy obniżania stóp procentowych – tzw. „gołębie”.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej, źródło: Eryk Łon, radiomaryja.pl

Przewaga „orłów”

W ocenia Eryka Łona, powinno się stosować jeszcze dwa określenia: „orzeł” i „struś”.

Chciałbym jednak, aby w debacie publicznej obok pojęć ,,gołębia” i ,,jastrzębia” pojawiło się też pojęcie ,,orzeł”. Osobiście ,,orłami” nazywam osoby opowiadające się za utrzymaniem naszej waluty narodowej i prawa Polski do prowadzenia własnej polityki pieniężnej.

(…)

 Z drugiej strony zaś struś wsadza głowę w piasek i pokazuje gołą tylną część ciała. Tym samym wykazuje wielkie zaufanie do świata zewnętrznego, być może ma on nadzieję, że świat zewnętrzny nie uczyni mu żadnej krzywdy.

– kontynuuje ekonomista.

W jego ocenie, od początku obecnej kadencji (2016-22) w Radzie Polityki Pieniężnej możemy mówić o dominacji „orłów”, a polskie indeksy giełdowe radzą sobie bardzo dobrze.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here