Naga MarketsW artykule opublikowanym na stronie RadioMaryja.pl, Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej wskazuje na potrzebę obniżenia stóp procentowych. Takie posunięcie miałoby ulżyć finansom polskich rodzin, które zaciągnęły kredyty hipoteczne.

“Polska gospodarka potrzebuje niskich stóp procentowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście troski o finanse polskich rodzin. Rodzina jest bowiem nadzieją narodu. Jest szczególnie istotne aby ci, którzy kiedyś zaciągnęli kredyty mieszkaniowe dziś nie ponieśli zbyt wysokich kosztów ich obsługi. Z tego też powodu warto rozważyć obniżenie stóp procentowych. Wówczas pojawi się szansa na obniżenie kosztów obsługi kredytów złotowych. Mówi się wiele o „frankowiczach” to zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że naszą walutą narodową jest złoty. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma troska o kredyty złotowe – napisał prof. Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Niskie stopy procentowe jako trwała tendencja

Oprócz obniżki stóp procentowych, prof. Eryk Łon jest zdania, iż należy utrwalać o tym, że “niski poziom stóp procentowych nie jest jakimś przejściowym zjawiskiem, po którym nastąpi powrót do stóp wysokich, lecz trwałą tendencją, która możliwe, że będzie charakterystyczna nie tylko dla gospodarki polskiej, lecz w ogóle dla gospodarski światowej”.

Zobacz też: Hard-Brexit zagrozi rynkom kapitałowym chyba, że Unia Europejskie zmieni podejście, uważa FCA

Według prof. Łona, należy także dbać o to, by kraj nie znalazł się na ścieżce deflacyjnej oznaczającej pogorszenie nastrojów oraz awersje do inwestowania. Z kolei pożądana inflacja jest czymś naturalnym, “jest po prostu życiem”.

Nadchodząca recesja

Prof. Łon w swoim artykule ostrzega również przed ryzykiem zbliżającej się globalnej recesji. Wskazują na nią choćby komunikaty uzasadniające decyzje banków centralnych o obniżkach stóp procentowych, gdzie jednym z kluczowych motywów decyzji jest obawa o spowolnienie aktywności gospodarczej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here