Naga MarketsEryk Łon, RPP

Obecnie trwający kryzys pokazuje, że banki centralne we współdziałaniu z rządami podjęły bardzo zdecydowane działania. Z jednej strony banki centralne nie zrezygnowały z metod standardowych, gdyż w wielu przypadkach obniżono stopy procentowe. Z drugiej strony zostały zastosowane instrumenty niestandardowe sprowadzające się głównie do skupu aktywów – zauważa prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

  • Rynek akcji służy jako barometr przyszłego stanu gospodarki
  • Likwidacja podatku Belki ożywi rynek akcji w Polsce

Eryk Łon będący jednym z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenia, że kluczowe znaczenie ma obecnie przede wszystkim stopniowe obudowywanie nastrojów konsumenckich, które pod wpływem wprowadzonych obostrzeń związanych z pojawieniem  się epidemii koronawirusa znacznie się pogorszyły.

Profesor zwraca także uwagę, że sprawnym barometrem przyszłego stanu gospodarki jest rynek akcji, którego uczestnicy dyskontują przyszły poziom aktywności gospodarczej. Z jego badań naukowych wynika, iż występuje silny pozytywny związek pomiędzy stopą zwrotu z indeksu giełdowego w danym roku a realną zmianą PKB w roku następnym.

– Można powiedzieć, że charakter koniunktury giełdowej kształtuje niejako przyszłe tendencje makroekonomiczne. Skłania bowiem uczestników życia gospodarczego do podejmowania odpowiednich decyzji. Prowadząca do wzrostu optymizmu hossa przyczynia się do szybkiego, natomiast prowadząca do pesymizmu bessa do niskiego realnego tempa zmian PKB – wskazuje Eryk Łon.

Likwidacja podatku Belki ożywi rynek akcji w Polsce

Członek RPP uważa także, że jednym z istotnych czynników mogących wzmocnić efekty inwestycyjny oraz konsumpcyjny w polskiej gospodarce i w konsekwencji ożywić rynek akcji w Polsce byłaby likwidacja podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki.

– Efekt inwestycyjny sprowadza się do wywierania wpływu przez koniunkturę na rynku akcji na przyszłe realne tempo zmian nakładów inwestycyjnych. Wysoka stopa zwrotu z indeksu giełdowego zwiększa optymizm inwestorów giełdowych. Dzięki temu wzrasta chęć kupowania przez nich akcji nie tylko na rynku wtórnym, ale także na rynku pierwotnym. Rośnie więc liczba ofert publicznych. Zgromadzone dzięki nim przez przedsiębiorstwa kapitały służą do finansowania nowych inwestycji – wskazuje Łon dodając, że z drugiej strony niska stopa zwrotu z indeksu giełdowego nastraja pesymistycznie inwestorów giełdowych. Stają się oni bardziej ostrożni przy podejmowaniu decyzji o kupowaniu akcji nie tylko na rynku wtórnym, ale też i na rynku pierwotnym. Zmniejsza się więc liczba ofert publicznych. Spada wartość wpływów z tego tytułu. Zmniejsza się przeto szansa na wzrost przyszłego realnego tempa zmian nakładów inwestycyjnych.

Trading Jam zbiera podpisy pod projektem dot. zniesienia “podatku Belki”

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pełniący funkcję prezesa zarządu Fundacji Trading Jam Rafał Zaorski oraz przewodniczący Rady Ekspertów Jakub Mościcki wystosowali list otwarty adresowany do Kancelarii Premiera RP, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Finansów oraz Giełdy Papierów Wartościowych, w którym zwracają się z prośbą o likwidację podatku od dochodów kapitałowych zwanego potocznie “podatkiem Belki”.

– Podatek Belki w swoich założeniach wprowadzono tymczasowo, a właśnie mija dziewiętnasta rocznica jego funkcjonowania. Nad narodem polskim ponownie gromadzą się ciemne chmury w postaci konsekwencji kryzysu THE GREAT LOCKDOWN. Już nie tylko chodzi o podatki z zysków giełdowych inwestorów, ale również płacą drobni ciułacze, którzy gromadzą swoje oszczędności na lokatach. W obliczu obecnych zmian koniunkturalnych nie można kazać płacić obywatelom płacenia za posiadanie oszczędności – czytamy w liście do Premiera.

Jednocześnie jego autorzy rozpoczęli także akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej “podatek Belki”. Swój podpis pod tym projektem można złożyć na stronie petycjeonline.com.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułMZ: 301 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 19 569
Następny artykułPowrót cen złota do ataku na tegoroczne szczyty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here