Naga MarketsRecep Tayyip ErdoganKurs liry tureckiej wzrósł w poniedziałek przede południem o ponad 52 centy w stosunku do dolara amerykańskiego i ponad 61 eurocentów w relacji do euro. W jednym i drugim przypadku zasięg tej aprecjacji przekracza 6 proc. a mówimy to przecież o zaledwie kilkugodzinnej zmienności. Tak znaczna aprecjacja tureckiej waluty spowodowana została dwoma zmianami kadrowymi w tureckim ministerstwie finansów i tamtejszym banku centralnym.

  • Minister finansów Turcji podał się do dymisji
  • Prezydent Turcji zdymisjonował prezesa banku centralnego 
  • Lira turecka zauważalnie zyskuje
  • Kurs TRY rośnie najszybciej od sierpnia 2018 r.

Turecki minister finansów ustąpił ze stanowiska

Turecki minister finansów Berat Albayrak poinformował w niedzielę, że z powodów zdrowotnych podaje się do dymisji.

– Zdecydowałem, że z powodów zdrowotnych nie mogę kontynuować mojej pracy. Byłem ministrem przez pięć lat – napisał na Instagramie 42-letni Albayrak, dodając że od tej pory będzie spędzał czas ze swoją matką, ojcem, żoną oraz dziećmi, które przez wiele lat zaniedbywał.

Erdogan zdymisjonował prezesa banku centralnego Turcji

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w życiu prywatnym jest on mężem starszej córki prezydenta Erdogana, Esry.

Na uwagę zasługuje fakt, iż rezygnacja ta nastąpiła zaledwie dzień po zdymisjonowaniu przez Erdogana prezesa tureckiego banku centralnego Murata Uysala. To drugie takie posunięcie tureckiego przywódcy w ciągu 1,5 roku.

Lira turecka rośnie najszybciej od sierpnia 2018 r.

Spoglądając na notowania par walutowych EUR/TRY i USD/TRY zauważymy, że powyższe zmiany kadrowe przyczyniły się do wręcz skokowego umocnienia liry tureckiej wobec euro i dolara amerykańskiego.

Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to największa dzienna aprecjacja tureckiej waluty od połowy sierpnia 2018 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, iż tylko od początku bieżącego roku, lira turecka osłabiła się o niemal 36 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego i niemal 44 proc. wobec euro.

– Zmiany w zarządzaniu sygnalizują, że deprecjacja liry była poza granicami tolerancji. Wygląda na to, że Ankara zrobi wszystko, by przeciwdziałać dalszej deprecjacji TRY – przyznał Onur Ilgen z MUFG Bank Turcja dodając, iż rynki ufają nowemu prezesowi banku centralnego, więc istnieje przekonanie, że polityka pieniężna i komunikacja z nim będzie lepsza.

Ulrich Leuchtmann, szef strategii walutowej w Commerzbank AG obawia się natomiast, że “pozytywna reakcja będzie krótkotrwała”. Interpretuje on bowiem obalenie Uysala, a zwłaszcza jego zastąpienie jako przejaw wywierania presji i próbę przejęcia większej kontroli prezydenta Erdogana nad bankiem centralnym.

Autor polea również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJoe Biden umacnia S&P 500 i Nasdaq, WIG20 również w górę. Komentuje P. Kwiecień
Następny artykułCena Bitcoina pokona 100 tys. dol. do końca 2021, twierdzi twórca popularnego modelu BTC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here