Naga Marketsświątynia w tureckim StambuleJak stwierdził prezydent Turcji – Recep Tayyip Erdogan, podczas nocnego wystąpienia do swoich zwolenników: “Po wyborach samorządowych rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) kontroluje 16 z 30 najważniejszych miast”


“Musimy zaakceptować fakt, że nie wygraliśmy i straciliśmy pewne miasta, tak to już musi być w demokracjach” – powiedział Erdogan, występując na wcześniejszej konferencji prasowej w Stambule.

Do tej pory w Ankarze i Stambule rządzili burmistrzowie z AKP. Według większości,ale wciąż jeszcze nieoficjalnych wyników, w Ankarze prowadzi kandydat głównej opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) – Mansur Yavas (51 procent głosów). Jeżeli te wyniki się potwierdzą to, Ankara przejdzie w ręce opozycji po 25 latach rządów AKP. Zagrożony jest również Stambuł, opozycja twierdzi, że jest spora szansa na przejęcie rządów w tym mieście. Byłaby to ogromna porażka dla Erdogana, który sam stwierdził, że kto wygrywa w Stambule, wygrywa całe wybory. Czekamy na ostateczne wyniki.

Zobacz także: Stopy procentowe 1340%?! Turcja nie radzi sobie z obecną sytuacją. Co z lirą?

Niedzielne wybory w obliczu tragedii

Podczas wyborów mieliśmy do czynienia z poważnym incydentem. W niedzielę w jednym z lokali wyborczych zginęły dwie osoby, tę informację potwierdził sam Erdogan. Według mediów, miało dojść do bójki pomiędzy dwoma grupami o różnych poglądach politycznych. Jedna z osób miała wyciągnąć broń i śmiertelnie postrzelił dwóch uczestników głosowania. W sprawie toczy się śledztwo, podejrzana osoba została zatrzymana.

Kurs liry tureckiej w dół

Lira turecka zareagował osłabieniem, traci zarówno do dolara jak i euro. Kurs USD/TRY kształtuje się na poziomie 5,6760, a kurs EUR/TRY wynosi aktualnie 6,3800, co odpowiada osłabieniem liry na ponad 2,4%. Pod względem analizy technicznej, kurs dolara do liry tureckiej wraca powyżej 200 sesyjnej średniej kroczącej, co może doprowadzić do kontynuacji wzrostów Dopiero zejście poniżej poziomu ostatniej dołków, cały sygnał do spadków, jednak jak na razie bardziej prawdopodobne wydają się wzrosty.

Kurs liry tureckiejConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here