Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoWiele mówi się w ostatnim czasie o słabości polskiego złotego. Kurs dolara wzrósł bowiem od początku czerwca br. o niemal 59 groszy, zbliżając się w wczoraj w okolice 4,23 zł. Za euro zapłacić trzeba było w trakcie wtorkowego handlu z kolei ponad 4,74 zł, co jest jednym z najwyższych poziomów w historii. Wspólna waluta droższa była bowiem jedynie dwukrotnie: na początku 2004 r. oraz w lutym i marcu 2009 r. Historycznie drogi jest także frank szwajcarski, którego kurs sięgał wczoraj 4,52 zł. Słabość polskiej waluty nijak ma się jednak do obserwowanej w ostatnim czasie deprecjacji liry tureckiej.

Katastrofa walutowa w Turcji

Turecka lira traciła w pewnym momencie wtorkowej sesji w stosunku do dolara amerykańskiego ponad 19 proc. w relacji do notowań z poniedziałku. To tak jakby u nas dolar w ciągu zaledwie jednego dnia podrożał o 80 groszy z 4,19 zł do niemal 4,99 zł.– Narzekamy na słabość złotego, ponieważ od początku tego roku dolary podrożały u nas o 12 proc. W Turcji dolary od początku roku podrożały o 71 proc. Gdyby to przełożyć na nasz rynek, to waluta amerykańska kosztowałaby dziś około 6,40 zł. Taka jest skala katastrofy walutowej w Turcji – wskazuje Rafał Hirsch na łamach Business Insider.

Główną przyczyną słabości liry tureckiej jest niezrozumiała dla wielu polityka pieniężna dyktowana przez prezydenta Erdogana, który pozbawił turecki bank centralny niezależności. Zwolnił on bowiem prezesów, którzy nie posłuchali jego nacisków, powoływał się na religię, aby uzasadnić niższe stopy procentowe i pogardliwie wyrażał się o “wasalnych ekonomistach”, którzy kwestionują jego nieortodoksyjną mantrę, że wysokie koszty kredytu są przyczyną inflacji, a nie hamulcem wzrostu cen.

To z kolei doprowadziło do paradoksalnej sytuacji, w której, w czasach, gdy większość banków centralnych mówi o zacieśniane polityki w celu przeciwdziałaniu skutkom inflacji, przy 20-procentowej inflacji bank Turcji zamiast podnosić stopy procentowe, obniża je, wywołując w ten sposób panikę na rynku i ucieczkę kapitału zagranicznego.

– To tak, jakby za elektrownię atomową odpowiadało dziecko – powiedział Kerim Rota, szef polityki gospodarczej w opozycyjnej Partii Przyszłości, krytykując politykę gospodarczą Erdogana.

Spadek kursu liry skłonił instytucje, w tym Societe Generale i Goldman Sachs, do prognozowania “ratunkowych” podwyżek stóp procentowych w pierwszej połowie 2022 roku. Francuski bank obstawia podwyżkę do 19 proc. w pierwszym kwartale 2022 r., a amerykański stawia na 20 proc. w drugim kwartale 2022 r.

– Czuje się, jakby postawił wszystko na obniżkę stóp i ktoś mu wmówił, że słabsza waluta to dobra rzecz – powiedział Tim Ash, strateg w BlueBay Asset Management w Londynie dodając, że nie ma podłogi dla tego, jak nisko lira może spaść.

Okazuje się jednak, że mimo tak znacznego osłabienia liry tureckiej, wielu analityków kwestionuje, czy jej upadek wpłynie na utrzymanie władzy przez Erdogana. Gwałtowna deprecjacja waluty powoduje wzrost kosztów towarów dla zwykłych obywateli, z czego najbardziej ucierpiała jego własna klasa robotnicza. Mimo to, pozycja prezydenta zdaje się niezagrożona.

Lider opozycji Kemal Kilicdaroglu, którego partia zdobyła kontrolę nad Stambułem i Ankarą w wyborach lokalnych w 2019 roku stwierdził, że Erdogan zamienił lirę w skompromitowaną walutę, wystawiając na sprzedaż turecką niezależność gospodarczą.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurocash akcje prognozy | akcje lpp | playway cena akcji | kurs budimex | ropa naftowa notowania | stalprodukt akcje prognozy | gpw notowania | theppro co to |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułAkcjonariusze Mercator Medical zdecydują 21 XII o dalszym istnieniu spółki
Następny artykułeToro rezygnuje z cardano (ADA) oraz tron (TRX) w Stanach Zjednoczonych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here