Naga MarketsLira turecka przeżywa w ostatnim czasie dramatyczne chwile. W związku ze wzrostem inflacji do niemal 18% i niepewności dot. przyszłej polityki monetarnej kraju jej wartość w stosunku do dolara amerykańskiego osunęła się o 40%. Jak się jednak okazuje, Turcy mieli możliwość umocnienia swojej waluty i ze sposobności tej skorzystali. Mowa tu oczywiście o decyzji monetarnej, którą poznaliśmy o godzinie 13:00.


Choć jeszcze na kilka godzin przed planowaną publikacją dostrzec można było wzrost niepewności związany z wypowiedzią prezydenta Erdogana, który ogłosił, iż jego zdaniem Turcja powinna obniżyć stopy procentowe a nie je podnosić, to finalnie tamtejszy rząd zrobił to, co do niego należało.

Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB) stawia na swoim

Pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost stopy procentowej do 22% z 17,75% dotychczas, finalnie podniesiono ją aż 24%. Okazuje się więc, że Bank Centralny Turcji nie przestraszył się swojego przywódcy. Reakcja rynku na tą decyzję była natychmiastowa. Lira turecka znacząco zyskuje na wartości w efekcie czego kurs pary walutowej USDTRY znalazł się na najniższych poziomach od 27 sierpnia br.

USDTRY M30

Zacieśnianie polityki monetarnej to wymóg a nie wybór

W dzisiejszym oświadczeniu dot. polityki monetarnej przeczytać możemy m.in., że Bank nie wyklucza kolejnych podwyżek stóp procentowych jeżeli tylko będzie to konieczne. Konieczne jest zdecydowanie zacieśnianie polityki pieniężnej do czasu, gdy perspektywy inflacyjne ulegną poprawie.

Ogromnym problemem może okazać się teraz jednak to, czy bank centralny będzie w stanie utrzymać swoją niezależność w świetle gołębich uwag Erdogana. Jeżeli tylko TCMB będzie w stanie utrzymać swoją ścieżkę polityki monetarnej, będzie to duża zmiana mogąca umocnić lirę turecką. Jeżeli jednak Erdogan będzie nadal naciskał, że stopy procentowe powinny być niższe, może to okazać się jedynie krótkotrwałą ulgą.

“Turecki bank centralny nie może sobie pozwolić na tworzenie większej niepewności co do swojej polityki pieniężnej” – powiedział jeszcze przed dzisiejszą podwyżką stóp procentowych Anders Faergemann, menedżer finansowy w PineBridge Investments.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSaxo: Cisza przed burzą warta 260 mld USD?
Następny artykułBoE nie zmienia stóp, zwiększa prognozę PKB. GBP w dół
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here