Naga MarketsGrupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Dziś grupa publikuje raport za II kw. 2018 r., w którym czytamy o 32,89 milionowej stracie netto. 


Erbud odnotowuje 32,89 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2018 r. wobec 6,8 mln zł zysku rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 45,39 mln zł wobec 10,9 mln zł zysku rok wcześniej, natomiast skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 527,41 mln zł w II kw. 2018 r. wobec 432,24 mln zł rok wcześniej.

Jak możemy przeczytać w raporcie w I poł. 2018 r. spółka miała 28,42 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 7,14 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 959,76 mln zł w porównaniu z 776,32 mln zł rok wcześniej.

Spółka tłumaczy, że obserwowana obecnie na rynku kumulacja inwestycji –  zarówno publicznych, jak i prywatnych – nieustannie zwiększa popyt, prowadząc do znacznego wzrostu cen surowców i materiałów budowlanych. Grupa podkreśla również, że pogłębia się niedobór wykwalifikowanych pracowników i rosną koszta zatrudnienia, w związku z czym Erbud podejmuje decyzję o przeszacowaniu rentowności aktualnie wykonywanych kontraktów. To przyczynia się m.in na stratę trzech realizowanych projektów w Polsce, oraz trzech w Niemczech. Ujemne wyniki przyniosło także ostateczne rozliczenie trzech już zakończonych inwestycji w Polsce, w przypadku których inwestorzy nie zgodzili się na pokrycie kosztów dodatkowych robót.

Prezes spółki, Dariusz Grzeszczak, wypowiada się w raporcie: “Gwałtowna zmienność otoczenia rynkowego w sposób drastyczny zachwiała stabilnością wyników branży budowlanej. W przypadku Grupy Erbud spadek marż dotyczy szczególnie segmentu kubaturowego, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ujemną rentowność wykazało kilka kontraktów kalkulowanych i podpisywanych między początkiem 2015 a drugą połową 2017 roku. Od tamtego czasu koszty działalności firm budowlanych znacząco wzrosły“.

Reakcja wykresu

Wykres pozostaje dziś praktycznie bez reakcji, ponieważ wyniki zdyskontowane zostały podczas wstępnych szacunków spółki z 22 sierpnia, kiedy to cena akcji spadła z 13,26 zł na 9,30 zł co daje prawie 30 procentową stratę. Aktualnie spółka jest na rekordowych minimach, a odrobienie strat z 22 sierpnia będzie najbliższym póki co targetem dla ewentualnych wzrostów wykresu.

Erbud – Wykres H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 05.09.2018
Następny artykułTMS: Od decyzji BoC ważniejszy postęp w negocjacjach NAFTA.
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here