Naga MarketsErbud w górę o ponad 7,5%. Spółka wygrywa w sądzie batalie o 100 mln zł z bankiem MilleniumWczoraj wieczorem spółka Erbud poinformowała inwestorów o korzystnym dla nich rozstrzygnięciu sporu sprawnego z bankiem Millenium. Spór dotyczył zawarcia w 2008 roku transakcji opcji walutowych na zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym w zakresie kontraktów denominowanych w euro realizowanych przez Spółkę. Dzięki pozytywnego rozstrzygnięciu uzyskają oni łączne odszkodowanie w wysokości ok. 100 mln zł.

Erbud odbija po wyroku

W trakcie dzisiejszej sesji Erbud notuje bardzo mocny wystrzał swojej giełdowej wyceny. Spółka zyskuje obecnie aż 7,52%, co oznacza wzrost o 4,60 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 61,20 zł. Aktualnie inwestorzy płacą więc za walor równo 65,80 zł.Tłem do dzisiejszego pozytywnego sentymentu na walorach jest komunikat espi, w którym spółka informuje o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy przeciwko Millenium. Patrząc na notowania Erbudu z szerszej perspektywy wskazać należy, że w ostatnich miesiącach widoczne było wyraźne osłabienie.

Erbud w górę o ponad 7,5%. Spółka wygrywa w sądzie batalie o 100 mln zł z bankiem Millenium
Notowania Erbud w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Jeszcze na koniec sesji 16 lipca 2021 roku wycena pojedynczej akcji Erbudu wynosiła aż 98,00 zł, jednak od tego momentu widoczny jest sukcesywny spadek. Początkowo korekta zniosła wycenę do poziomu 90 zł, gdzie spółka utrzymywała się do końca września.

Niedługo potem przecena zaczęła jednak się pogłębiać, a mocne przyśpieszenie spadków widoczne było właśnie w listopadzie, kiedy to walory potaniały z 75 zł na koniec sesji 2 listopada do zaledwie 54,20 zł na koniec sesji 23 listopada.

Batalia prawna z Millenium

Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził od Banku Millennium kwotę 51,38 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami na rzecz Erbudu, podała spółka. Szacowany przez Erbud wpływ wraz z odsetkami wyniesie ok. 100 mln zł.

– Wyrok zapadł w sprawie z powództwa spółki przeciwko Bankowi Millennium S.A. z siedzibą w Warszawie o zapłatę zmierzającą do wyrównania szkody, na którą składały się kwoty pobrane przez Bank z rachunku bankowego Spółki, utracone korzyści oraz koszty doradców prawnych i finansowych. Wartość przedmiotu sporu/zaskarżenia wynosiła 71 065 496 zł.

Zgodnie z wyrokiem Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił on w części apelację spółki, zasądzając od banku na rzecz spółki kwotę 51 383 600 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 8 grudnia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2015 roku i ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 1 stycznia 2016 do dnia zapłaty. Koszty procesu obciążają spółkę w 29%, a Bank w 71%. Wyrok jest prawomocny. Szacowany przez emitenta wpływ wraz z odsetkami wyniesie ok 100 mln zł. – czytamy w komunikacie 91/2021.

– Spór dotyczył zawarcia w 2008 roku transakcji opcji walutowych na zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym w zakresie kontraktów denominowanych w euro realizowanych przez Spółkę. Propozycja Banku wynikała ze zgłoszonej przez Spółki potrzeby uzyskania zabezpieczenia adekwatnego do jego sytuacji. Zdaniem Spółki produkt nie był optymalnie dopasowany do potrzeb Spółki. W czwartym kwartale 2008 r. w wyniku drastycznej przeceny złotego na parze PLN/EUR Bank poinformował Spółkę o negatywnej wycenie posiadanej w tym czasie ekspozycji.

Emitent przypomina, że strata poniesiona w związku z zawarciem transakcji opcji walutowych na zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym w zakresie kontraktów denominowanych w euro realizowanych przez Emitenta została rozliczona w roku jej poniesienia tj. w roku 2008. – czytamy także.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | aktualny kurs dolar lew | celon pharma gpw | gpw oncoarendi | cd projekt akcje kupno | kursy kryptowalut prognozy | cyfrowy polsat giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułWalutomat promuje nowe waluty na 12 urodziny
Następny artykułXTPL miało 6,49 mln zł straty netto, 6,37 mln zł straty EBIT w I-III kw. 2021 r.
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here