Jest dosyć młodą kryptowalutą, powstałą 1 lipca 2017 roku w wyniku ICO przeprowadzonego przez block.one – spółkę, która odpowiedzialna jest za pomysł nowego tokenu.

EOS – co to jest?

Oparta na technologii blockchain kryptowaluta to de facto zdecentralizowany system operacyjny, zaprojektowany z myślą o obsłudze aplikacji komercyjnych. Platforma stworzona przez block.one zapewnia wszystkie niezbędne funkcje standardowego systemu, umożliwiając tym samym tworzenie i wdrażanie nowych aplikacji. W teorii token ten bardzo przypomina Ethereum jednak istnieje kilka różnic, które przemawiają na korzyść tego pierwszego.







Kliknij aby powiększyć

Przede wszystkim twórcy kryptowaluty zrezygnowali z pobierania opłat transakcyjnych. Zamiast płacić za każdą przeprowadzoną transakcję użytkownicy wykupując tokeny stają się właścicielami części sieci mając tym samym prawo do korzystania z jej zasobów, proporcjonalnie do swojego udziału. Przyjmując zatem, że jeżeli cały pool EOS wynosiłby 1000 tokenów (w rzeczywistości jest ich miliard), a my posiadalibyśmy ich dziesięć wówczas moglibyśmy korzystać z 1% mocy obliczeniowej całej sieci EOS.

EOS Wykres


Różnicą, która również zwróciła uwagę wszystkich jest skalowalność sieci. W przypadku Ethereum górnicy wolą wybrać transakcje o wysokich opłatach by to je w pierwszej kolejności uwzględnić w łańcuchu bloków. Ponieważ sieć Ethereum ma skończoną przepustowość oraz moc obliczeniową, nie trudno sobie wyobrazić sytuacji w której transakcje o wysokim fee zapychają sieć, skutecznie blokując transakcje o niższych wartościach.

EOS kurs

Najpopularniejsze pytania

EOS, jak zapewniają twórcy jest odporna na ataki typu DDoS. Dzięki charakterowi sieci, jej przepustowość zależy od ilości posiadanych tokenów – spamerzy, aby skutecznie zapchać sieć musieliby posiadać znaczną ilość tokenów. Block.one przyznaje, że nie może zagwarantować ochrony przed atakami DDoS aplikacji powstałych na bazie platformy block.one. Jednak ewentualne ataki na jedną czy nawet kilka z nich nie wpłyną na całą sieć a jedynie na tę, która jest atakowana.

Kto stworzył EOS? 

Oprogramowanie zostało stworzone przez zespół doświadczonych programistów skupionych wokół block.one – firmy zarejestrowanej na Kajmanach. Działalnością podstawową przedsiębiorstwa jest dostarczanie rozwiązań informatycznych dla biznesu, w tym opartych o technologię blockchain. Z członkami zespołu można zapoznać się na stronie głównej block.one.

Czy struktura tokenu jest otwarta?

Tak, EOS oparte jest na dokumentacji open source do której każdy ma dostęp.

Jak mogę pozyskać tokeny?

Aby wziąć udział w dystrybucji EOS potrzebujesz jedynie kompatybilnego portfela Ethereum lub aplikacji która umożliwia utworzenie klucza prywatnego. Posłuży on do interakcji z smart contractem i transferu tokenów.

Dystrybucja EOS oparta rozpoczęła się 26 czerwca 2017 roku o godzinie 13:00 UTC i potrwa przez kolejne 341 dni. W trakcie tego okresu miliard tokenów zostanie rozprowadzonych na poniższych zasadach.

  • 20% całego poolu zostało udostępnione w trakcie pierwszych pięciu dni od startu ICO
  • 70% tokenów zostanie rozprowadzone w 350 okresach trwających równo 23 godziny
  • 10% EOS jest zarezerwowane dla deweloperów block.one. Tokeny te nie mogą zostać sprzedane, wymienione czy przetransferowane na inny portfel w sieci Ethereum.

Jakie portfele ETH są kompatybilne z EOS?

Deweloperzy zalecają używanie MetaMask (dodatek do przeglądarki Chrome) lub MyEtherWallet. Dodatkowo, twórcy na swojej stronie wyliczają portfele, które nie działają z ich tokenem. Są to:

  • wszystkie giełdy Bitcoin
  • wszystkie giełdy Ethereum
  • Jaxx
  • Exodus
  • Coinbase
  • Poloniex
  • Kraken
  • Bitfinex
  • Bittrex
  • Cex.io

Czy zakupione tokeny mogę transferować na inne adresy?

Choć block.one nie angażuje się bezpośrednio w transfer tokenów, to jednak jest to możliwe by przesłać je w sieci peer-to-peer bądź za pośrednictwem podmiotów trzecich. Tokeny przestaną być transferowalne po zakończeniu procesu dystrybucji tj. 1 czerwca 2018 roku o 22:59:59 UTC.

Czy z transferem wiążą się dodatkowe opłaty?

Jest to token oparty na sieci Ethereum w związku z czym w obecnej fazie dystrybucji jego przesył jest związany z dodatkowymi opłatami pobieranymi przez samą sieć ETH.

Te i inne pytania znajdziesz w oficjalnym FAQ>>>

Informacje dodatkowe



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj