Naga MarketsEnergiale chce postawić 40 domów na Mazurach w br., rozważa kolejne lokalizacjeDevoran (w trakcie zmiany nazwy na Energiale), który niedawno wystąpił o pozwolenie na budowę pierwszych 12 samowystarczalnych energetycznie domów w ramach inwestycji w Zalewie na Mazurach, chce w tym roku zrealizować tam łącznie 40 budynków, a docelowo 100-150, poinformował ISBnews prezes Wojciech Mazurkiewicz. Spółka nie wyklucza równoległego uruchomienia kolejnej lokalizacji.

InvestCuffs

Energiale chce w tym roku zrealizować tam łącznie 40 budynków

“Procedura administracyjna nie zależy od nas, ale przewidujemy, że za kilka tygodni będziemy mieć pozwolenie na budowę i od razu zaczniemy organizowanie placu budowy w Zalewie. Po kolejnym ok. miesiącu – bo tyle powstaje taki dom – pierwszy etap będzie zakończony. Równo z budową zaoferujemy domy do sprzedaży” – powiedział Mazurkiewicz w rozmowie z ISBnews.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Naszym celem na ten rok jest postawienie w Zalewie 40 domów, a docelowo 100, może 150 na ok. 1000-metrowych działkach. Perspektywy ich sprzedaży oceniam rewelacyjnie, ze względu na minimalne koszty eksploatacji. Ponadto dziś nasz projekt doczekał czasów, w których poważnie myślimy o klimacie, a pandemia tylko zwiększyła tendencję do poszukiwania swojej zielonej enklawy z dala od dużych aglomeracji. Zainteresowanie rośnie niesamowicie” – podkreślił.

Prezes poinformował, że spółka ma zapewnione środki na I etap. Ocenił, że ze sprzedaży domów może finansować też zakup kolejnych działek lub proponować budowę inwestorom na ich gruntach. Spółka jednak jest otwarta na ewentualnych inwestorów zewnętrznych i nie wyklucza ich pozyskania w przyszłości.

“Na pewno pojawią się kolejne lokalizacje: przyglądamy się działkom m.in. w Mikołajkach, Morągu, koło Węgorzewa. Są też lokalizacje górskie: Karpacz, Bieszczady i też w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji Warszawskiej. Niewykluczone, że kolejna lokalizacja uruchomi się równolegle z rozbudową Zalewa” – wymienił prezes.

Dodał, że projekt ma też potencjał eksportowy, a zainteresowanie w kraju i za granicą może być uzasadniać budowę zakładu z wielkoskalową produkcją opracowanych przez spółkę domów.

W perspektywie strategii spółki do 2030 r. EnergialeHOME ma dostarczyć środków do realizacji drugiej nogi biznesowej – EnergialeHUB, która obejmuje autorski projekt wielostanowiskowej, autonomicznej strefy ładowania pojazdów.

“Mamy ten projekt zwizualizowany w 100%. Nie ukrywam, że wymaga większych nakładów niż EnergialeHOME, który się będzie sam finansował. Myślę, że ‘HOME’ zbuduje poduszkę finansową dla projektu ‘HUB'”- powiedział Mazurkiewicz.

We wrześniu 2020 r. Devoran poinformował, że planuje poszerzenie swojej działalności podstawowej i dokonanie zwrotu ku odnawialnym źródłom energii (OZE) w strategicznym wieloletnim projekcie Energiale. Spółka pod firmą Energiale rozszerza swój profil o działalność o charakterze technologiczno-inwestycyjnym i koncentruje woje działania w dwóch perspektywicznych obszarach: EnergialeHOME i EnergialeHUB.

EnergialeHOME to modułowe, prefabrykowane, wielkoskalowe budownictwo jednorodzinne standardowo wyposażone w zintegrowany dachowy system fotowoltaiczny wraz z magazynem energii, stacją ładowania pojazdów elektrycznych, przygotowane do synchronizacji za pośrednictwem autorskiego software obsługującego elektrownie wirtualne i rynki elastyczności lub DSR – Demand Side Response. Uzupełnienie stanowią pompy ciepła i systemy rekuperacji. Naturalnym celem systemu EnergialeHOME jest holistyczne podejście do potrzeb mieszkaniowych z dostępem do własnej odnawialnej energii elektrycznej zaspokajającej potrzeby bytowe oraz służącej do zasilania e-mobilności.

EnergialeHUB to projekt, który powstał w 2015 r. To wielostanowiskowa, autonomiczna strefa ładowania pojazdów elektrycznych oraz pojazdów zasilanych zielonym wodorem. Spółka proponuje EnergialeHUB wyposażone w 20-40 ładowarek aut elektrycznych AC, DC, HPC – połączone z wiatami fotowoltaicznymi, magazynami energii, oraz wykorzystując umowy PPA – Power Purchase Agreement z okolicznymi farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi. Dodatkowe atuty tego rozwiązania to rozbudowa przestrzeni czasu wolnego i relaksu uzupełniona przez sklepy, punkty usługowe, paczko – i lodówkomaty, restauracje, kawiarnie, pozwalające spędzić czas potrzebny do ładowania samochodu elektrycznego.

Energiale specjalizuje się w energii odnawialnej. Zespół specjalistów i ekspertów tworzy unikalną ofertę masowego rozwoju, modułowego i skalowanego budownictwa jednorodzinnego oraz rozproszonej generacji energii elektrycznej, a także lokalnej e-mobilności w oparciu o własny zsynchronizowany z budynkiem system modułów fotowoltaicznych i domową stację ładowania aut elektrycznych. Spółka zadebiutowała na NewConnect w 2007 r. jako Devoran.

Autor: Tomasz ChaberkoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here