Naga MarketsEnergetyka mocna we wrześniu. Słabsza forma bankówZestawiając wybrane segmenty, w kontekście zmian odnotowywanych podczas wrześniowych sesji na GPW, zdecydowanie najlepiej wypada sektor energetyczny, który w zakończonym niedawno miesiącu, zyskał około 8%. Liderami wzrostów w segmencie są oczywiście PGE i Tauron. Najsłabiej z analizowanych grup, poradził sobie przemysł farmaceutyczny, który tracił około 4%.

  • Energetyka dobrze radziła sobie we wrześniu.
  • PGE i Tauron pociągnęły indeks do blisko 8% wzrostu w ubiegłym miesiącu.
  • W gronie zestawionych sektorów, najsłabiej radził sobie przemysł farmaceutyczny.

Zobacz również: Duzi inwestorzy obserwują poczynania giełdowe tych mniejszych, w celu optymalizacji swojej strategii

Spółki z sektora energetycznego dobrze radziły sobie we wrześniu

Sektor energetyczny wypadł najlepiej w zakończonym niedawno miesiącu. W analizie, poza energetyką wzięły udział następujące branże: budownictwo, sektor bankowy, informatyka oraz przemysł farmaceutyczny.

O blisko 8% wzrosła wycena giełdowa podmiotów wchodzących w skład indeksu zrzeszającego spółki działające w sektorze energetyki, a wzrost ten pozwolił na nieznaczne pokonanie sektora budowlanego, który w ubiegłym miesiącu zyskiwał około 4%.

Z grona wybranych sektorów, najsłabiej radziły sobie banki oraz przemysł farmaceutyczny, które traciły średnio około 4%. Wrzesień nie przyniósł jednak już tak wielkich zmian na indeksach, jak te, do których byliśmy przyzwyczajeni w trakcie wychodzenia z giełdowego dołka bessy w drugiej połowie marca oraz w kwietniu bieżącego roku.

Zmiany procentowe wybranych segmentów we wrześniu. Źródło: biznesradar.pl

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Duża korelacja głównych polskich indeksów we wrześniu

Zestawiając główne indeksy z GPW (WIG, WIG20, mWIG40 oraz sWIG80) widzimy sporą korelację pomiędzy ich notowaniami we wrześniu. Każdy z nich zakończył miesiąc kilka procent pod kreską, jednak apogeum spadków miało miejsce w końcówce września, kiedy liderem spadków był mWIG40, który tracił w porównaniu z kursem z początku miesiąca aż 7%.

Podczas gdy pozostałe indeksy radziły sobie nieco słabiej, odporny na spadki był sWIG80, który tracił najmniej. Jednak kiedy indeksy zaczęły odrabiać straty, to właśnie ten indeks został w tyle, ponieważ również najmniej zyskiwał.

Notowania głównych polskich indeksów z ostatniego miesiąca. Źródło: stooq.pl

Podczas poniedziałkowej sesji, tuż po godzinie 15:30 mamy do czynienia ze sporymi wzrostami na głównych indeksach. WIG20 zyskuje 2%, WIG 1,9%, mWIG40 1,9%, a sWIG80 0,9%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here