Naga Marketskurs akcji energaKurs akcji jednej z największych krajowych firm energetycznych, spółki Energa, rósł podczas wczorajszej sesji o około 2%. Akcje drożały o 0,15 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 7,79 zł. Jest to mocny wynik na tle na szerokiego rynku, gdyż wczoraj indeks WIG20 zyskiwał około 0,10%. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 6,66 zł. W sumie od połowy października ubiegłego roku spółka zyskała już ponad 25%.


Energa ponad ważnym oporem, słaba dynamika wzrostów

Notowania spółki w ostatnim czasie wyglądają pozytywnie. W nowym roku notujemy kontynuację rozpoczętych w połowie października wzrostów, których skala sięga już 25%. Mimo, że zwyżka od połowy grudnia, a także w tym roku, nie ma zbyt imponującej dynamiki ani wsparcia w wyższych obrotach, to jednak zachowaniu kursu jest pozytywne, także na tle sektora energetycznego. Spoglądając na wykres dzienny, widać że ważny opór mieliśmy w rejonie 7,30 zł. Jego wybicie teoretycznie otwiera drogą do dalszych wzrostów nawet do okolic 8,20 zł. Aby jednak cena zaszła aż tak wysoko, dynamika wzrostów powinna przyspieszyć. W ostatnich dniach znowu zaczęły drożeć tzw. certyfikaty CO2, jeżeli będzie to trwalszy ruch, może okazać się problemem dla Energii i całego krajowego sektora energetycznego.

energa 21.01.2020
Notowania Energa 21.01.2020

Rusza Farma Wiatrowa Przykona

Przed kilkoma dniami spółka poinformowała, że wkrótce rozpocznie testy rozruchowe Farmy Wiatrowej Przykona. Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na II kwartał 2020 roku. Farma ma moc około 31 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na ok. 75 GWh. W skład farmy wchodzi 9 wiatrowych generatorów energii, których dostawcą jest Vestas. Wiatraki Energi to jedne z największych aktualnie instalowanych w Polsce. Wysokość wiatraka wynosi 117 m – do piasty turbiny natomiast długość łopaty wynosi 63 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here