akcje energa - notowaniaKurs akcji spółki Energa, jednej z największych grup energetycznych w Polsce, rósł podczas czwartkowej sesji o około 1,8%. Akcje drożały o 0,13 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 7,48 zł. Sesja odbyła się przy dość standardowych obrotach. Ostatecznie dzień zakończył się na poziomie 7,35 zł. Była to pierwsza wzrostowa sesja od dłuższego czasu. W sumie od początku lutego przecena sięgała ponad 30%.


Energa – w kierunku historycznych minimów?

Na wykresie doszło do pojawiania się długo wyczekiwanej reakcji popytowej. Ma ona miejsce przy poziomie dołka z września ubiegłego roku. Patrząc szerzej przez pryzmat wykresu tygodniowego, niżej znajduje się równie istotne wsparcie w rejonie 6,80 – 6,90 zł czyli historyczne minima notowań. Jeżeli obecne odbicie okaże się tylko korektą, no co mogą wskazywać słabe obroty, to prawdopodobnie kurs będzie kierować się w stronę tych minimów.

analiza kursu akcji Energa 10 maja 2019
Kurs akcji Energa 10.05.2019, źródło: xStation 5

Zamieszanie z cenami energii, drożejące certyfikaty CO2 i przesunięty raport

Wśród powodów do spadków należy wymienić przede wszystkim ponownie drożejące certyfikaty do uprawnień CO2. Mamy tu wyraźną korelację z sektorem energetycznym w naszym kraju. Argumentów stornie podażowej dostarczają także np. słabsze wyniki PGE oraz zamieszanie przy ustawie zamrażającej ceny prądu. Ustawa powoduje, że spółki wezmą na siebie ciężar wzrostu notowań CO2. Niepokojące mogą być także doniesienia o tym, że spółka przesunęła datę publikacji raportu za pierwszy kwartał z 15 na 30 maja.

Jeżeli chodzi o pozytywne informacje, można wspomnieć o modernizacji wentylatorów powietrza w blokach Elektrowni Ostrołęka. Z pozoru nieistotna wiadomość oznacza, że redukcja emisji CO2 sięgnie około 2100 ton rocznie, a oszczędność energii po remoncie sięgnie 230 oleju ekwiwalentnego rocznie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here