Naga Markets

energaEnerga Operator ukończyła przebudowę Głównych Punktów Zasilania (GPZ) w Kleczewie i Nidzicy, podała spółka. Przeprowadzone modernizacje zwiększyły potencjał przyłączeniowy dla odnawialnych źródeł energii (OZE) o odpowiednio 8,37 MW i 8,39 MW.

Energa Operator ukończyła przebudowę GPZ w Kleczewie i Nidzicy

“Kluczowe zadanie przebudowy polegało na wymianie obecnych transformatorów na transformatory o mocy 25 MVA. Przy okazji przebudowy GPZ wdrożono funkcjonalności inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej. Pozwoliło to poprawić jakość i ciągłość dostaw energii. Uproszczeniu uległa również obsługa stacji oraz przyśpieszony został czas reakcji w przypadku potencjalnej awarii w obszarze zasilania danej stacji GPZ” – czytamy w komunikacie.Łącznie w ramach projektu prowadzonego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zmodernizowane zostały stacje elektroenergetyczne: GPZ Bojanowo (Sierpc, woj. mazowieckie), GPZ Grzmiąca (woj. zachodniopomorskie), GPZ Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie) oraz GPZ Kleczew (woj. wielkopolskie). Celem przeprowadzonych modernizacji było zwiększenie potencjału przyłączeniowego dla OZE. Łącznie dla czterech inwestycji, objętych wsparciem Unii Europejskiej, wzrósł on o 38,5 MW.

Dzięki umowie o dofinansowanie ze środków UE, Energa Operator może ubiegać się o refundację blisko 9 mln zł z sumy 12 mln zł przeznaczonych na inwestycje jako wydatki kwalifikowane. Odpowiada to dofinansowaniu na poziomie powyżej 72%. Projekty zostały zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, podano także.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,35 GW. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 11,48 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 2013 r. Od 30 kwietnia 2020 r. właścicielem 80% akcji Energi jest PKN Orlen.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here