Naga MarketsEnea rozmawia z bankami o możliwości finansowania bloków gazowych w KozienicachWarszawa, 17.09.2021 (ISBnews) – Enea rozmawia z bankami na temat możliwości sfinansowania budowy bloków gazowo-parowych o mocy 2,1-2,2 GW w Elektrowni Kozienice, które zastąpią planowane do wyłączenia bloki węglowe 200 MW, poinformowali członkowie zarządu. Spółka zakłada, że budowa pierwszego z bloków rozpocznie się w styczniu 2025 r.

„Rozmawiamy z bankami w sprawie możliwości finansowania, ale za wcześnie mówić, czy to będzie formuła projekt finance czy na bilansie”- powiedział wiceprezes Rafał Mucha podczas konferencji prasowej.„To jest rozmowa warunkowa. Przedstawiamy to w taki sposób, że nie będziemy już mieli węgla. Zostaje nam wprawdzie ciepłownictwo, ale przedstawimy plan przestawienia tego sektora na gaz” – powiedział dziennikarzom prezes Paweł Szczeszek.

„NABE [do której zostaną wydzielone aktywa węglowe] ma powstać w II lub III kw. 2022 r., a rozpoczęcie budowy planujemy 1 stycznia 2025 r., więc mamy bufor czasowy na uruchomienie finansowania” – dodał.

Enea rozważa w Kozienicach dwa modele: trzy bloki o mocy zainstalowanej po 700 MW lub dwa bloki po 1100 MW. Łącznie 2,1 GW lub 2,2 GW.

„One będą zgłaszanie sukcesywnie do aukcji rynku mocy” – wskazał prezes.

Zaznaczył też, że bloki nie zostaną zgłoszone bez uprzedniego pozyskania finansowania.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs korony czeskiej | forex konto | pko kurs | notowania jsw | bitcoin kurs 2020 | ten square games akcje | pkobp giełda |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here