Naga Markets


Grupa kapitałowa Enea miała wstępnie 240 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, 2 989 mln zł przychodów oraz 702 mln zł EBITDA za I kwartał 2018 roku, podała spółka.

Skonsolidowane wyniki finansowe grupy kapitałowej Enea za I kwartał 2018 roku:

Przychody ze sprzedaży netto: 2 989 mln zł,
EBITDA: 702 mln zł,
EBIT: 339 mln zł,
Zysk netto: 254 mln zł,
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej: 240 mln zł

Wynik EBITDA w poszczególnych obszarach działalności:

Obrót: 53 mln zł,
Dystrybucja: 297 mln zł,
Wytwarzanie: 227 mln zł,
Wydobycie: 123 mln zł, podano również.

Na wstępny wynik EBITDA grupy kapitałowej Enea w I kwartale 2018 roku wpływ miały następujące zdarzenia:

Obszar Obrót – wzrost wolumenu sprzedaży do odbiorców końcowych, wzrost kosztów obowiązków ekologicznych, zawiązanie niższej niż w analogicznym okresie 2017 roku rezerwy w związku z wypowiedzianymi umowami długoterminowymi na zakup zielonych certyfikatów;

Obszar Dystrybucja – wzrost wolumenu sprzedaży usług dystrybucji oraz wzrost wyniku pozostałej działalności operacyjnej głównie w związku z otrzymanymi odszkodowaniami;

Obszar Wytwarzanie – pozostaje pod wpływem dwóch grup czynników mających wpływ na całkowite wytwarzanie energii elektrycznej 1) zwiększenie mocy wytwórczych – oddanie do użytkowania bloku 11 w Elektrowni Kozienice, 2) wydłużenie prac modernizacyjnych związanych z dostosowaniem bloku nr 10 do konkluzji BAT w Elektrowni Kozienice oraz odstawienie bloku zielonego do planowanego przeglądu w Elektrowni Połaniec;

Obszar Wydobycie – niższe wydobycie netto w I kwartale 2018 r. spowodowane istotnymi utrudnieniami geologicznymi i hydrologicznymi oraz polubowne zakończenie sporu z konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras, wymieniono w komunikacie.

“Ponadto, w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 19/2018 z dnia 13 kwietnia 2018 roku dotyczącego analizy wpływu wstępnych wyników finansowych obszaru Wydobycie na sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej Enea, spółka informuje, iż będą one miały nieznaczny wpływ na wyniki skonsolidowane w I kwartale 2018 roku w porównaniu do osiągniętego wyniku w analogicznym okresie poprzedniego roku” – zaznaczono w informacji.

Enea podała, że I kwartał tego roku wyraźnie wskazuje na efekty przejęć i inwestycji w aktywa wytwórcze. Grupa Enea wytworzyła 6,3 TWh energii elektrycznej, czyli o 68,7% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Wzrósł również wolumen sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym do 5,6 TWh z 5,0 TWh (o 11,4% r/r), a sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym zwiększyła się do 5,18 TWh z 4,98 TWh (o 4,2% r/r)” .

“Wyniki należy oceniać jako satysfakcjonujące w świetle przejściowych zdarzeń w segmencie wydobycia i remontów modernizacyjnych w segmencie wytwarzania. Informacje z LW Bogdanka wskazują, że trudności geologiczne skończyły się, zatem w kolejnych kwartałach oczekujemy powrotu do założonego poziomu wyników. Wysoki wzrost wytwarzania energii elektrycznej pokazuje zasadność dokonanej akwizycji Elektrowni Połaniec. Widać również potencjał do podnoszenia wyników w tym segmencie, także w oparciu o blok 11 w Elektrowni Kozienice. Cieszy poprawa i zanotowany wzrost EBITDA w obszarze dystrybucji, gdzie konsekwentnie poprawiamy jakość sieci i prowadzimy szereg projektów innowacyjnych” – powiedział wiceprezes Enei ds. finansowych Piotr Olejniczak, cytowany w komunikacie.

Ostateczne wyniki zostaną przedstawione w rozszerzonym skonsolidowanym raporcie kwartalnym grupy kapitałowej Enea za I kwartał 2018 roku, którego publikację zaplanowano na 24 maja 2018 roku.

Notowania w skali dziennej wskazują na szansę kontynuowania impulsu z pierwszej połowy kwietnia. Doszło wtedy do przełamania dobrze dotąd respektowanej linii trendu spadkowego. Obecnie czekamy na próbę wybicia powstałego wtedy szczytu w rejonie 10,80 zł.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRonson Development – wyniki za 1Q 2018 roku
Następny artykułGuten Morgen DAX 09.05.2018
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here