Naga Markets

“Encyklopedia Kryptowalut – Kryptospekulacje” [Recenzja]Kamila Predeckiego możecie kojarzyć przede wszystkim z jego kanału na YouTube’ie ”Encyklopedia Kryptowalut”. Kamil od kilku lat dzieli się za jego pośrednictwem swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi ze światem cyfrowych aktywów oraz wszystkich rzeczy dookoła nich. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w pewnym momencie Kamil postanowił chwycić za przysłowiowe pióro i 3 lata temu napisał swoją pierwszą książkę ”Encyklopedia Kryptowalut – Twój start w świat kryptowalut”. Zostawiam Wam link do jej fragmentu, aczkolwiek to nie o tym dziele Kamila będę dziś pisał. Teraz skupię się na zrecenzowaniu jego następcy, czyli drugiej książce autorstwa Predeckiego zatytułowanej ”Encyklopedia Kryptowalut – Kryptospekulacje”.





Do kogo jest kierowana książka?

Nie jestem zbytnio fanem powielania, tak więc nie będę tutaj rozpisywał szczegółowo zagadnień, o jakich można przeczytać w ”Kryptospekulacjach”. Ciekawskie osoby odsyłam do opisu książki, który jakiś czas temu publikował mój redakcyjny kolega Arek.

Napiszę Wam za to, jakim osobom bym polecał tę książkę, a komu zdecydowanie nie i dlaczego. Na pewno nie musi to być łatwo przyswajalna treść dla kogoś, kto absolutnie nigdy się nie interesował światem blockchaina i kryptowalut. Jeśli dopiero wpadłeś na pomysł, by dowiedzieć się czym jest Bitcoin, skąd się wziął, jak to wszystko w ogóle działa, to najpierw odsyłam Cię do pierwszej książki Kamila. Tam wszystko jest doskonale wyjaśnione od zera.

Natomiast, jeśli posiadasz już podstawową wiedzę, kojarzysz terminy najczęściej pojawiające się w nagłówkach kryptowalutowych serwisów, śledziłeś w jakimś stopniu branżowe wydarzenia z tego sektora, to na pewno będzie Ci łatwo wsiąknąć w tę lekturę.

Jeżeli jesteś osobą, która posiada jakieś pojęcie odnośnie kryptowalut, mechanizmów i zależności występujących na tym rynku, ale jeszcze nie miałeś okazji tego wszystkiego doświadczyć w praktyce, to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie.

Bezpośrednio i bez owijania w bawełnę

Ja nie czytałem wcześniej nic, co napisał Kamil. Przedmiot mojej recenzji, jakim jest jego nowa książka stanowi moją pierwszą styczność ze słowem pisanym jego autorstwa.

Gdy zacząłem pierwszy rozdział poświęcony wpływowi mediów społecznościowych na otaczającą nas rzeczywistość, to od razu podchwyciłem sposób, w jaki Predecki zamierza przekazać nam swoją wiedzę i podzielić się swoimi obserwacjami. Bezpośrednio, konkretnie, bez unikania niewygodnych tematów i (co moim zdaniem najważniejsze) szczerze, tak jak daną rzecz postrzega sam autor.

AVA Trade

Nie ufam ludziom, którzy piszą o danych zjawiskach w samych superlatywach, gloryfikują je, wyolbrzymiają i próbują przedstawić coś jako rozwiązanie na całe zło świata. Niektóre książki poświęcone Bitcoinowi i technologii blockchain wzbudzały we mnie takie odczucia i pozostawiały po sobie w jakimś stopniu niesmak.

W przypadku ”Kryptospekulacji” jest zupełnie inaczej. Kamil przedstawia Ci dane zjawisko, opowiada w mniejszym lub większym stopniu o jego genezie, charakterystyce i tym, czym to się w ogóle je, ale i zaznacza swój subiektywny stosunek do niego. Szanuję osoby, które potrafią dostrzec w czymś dwie strony medalu, wskazać jasną a zarazem ciemną stronę danego zagadnienia. Czytając tę książkę ani razu nie poczułem, że jestem do czegoś zachęcany przez autora lub może przeciwnie. A takich tematów jest w niej sporo, jak chociażby inwestowanie w NFT, shitcoiny, gry Play to Earn czy chociażby CBDC. Do każdego z nich widać, że Predecki podszedł po dłuższym zastanowieniu się i to, co zostało finalnie puszczone do druku, na pewno wielokrotnie było przemyślane przez Predeckiego.

Generalnie, język w jakim jest napisana książka, stanowi jej duży atut. Ja osobiście miałem wrażenie, że siedzę przy kawie ze swoim dobrym kolegą, który ma wieloletnie doświadczenie z tego rynku i chce mi pomóc go pojąć, więc tłumaczy tak, bym wszystko zrozumiał za pierwszym razem.

Tu masz wędkę, udanego łowienia rybek

Jak pisałem wyżej, książka jest dedykowana osobom, które albo mają już za sobą pierwsze kroki na rynku cyfrowych aktywów i jeszcze nie czują się na nim pewnie (i dobrze!), albo dopiero przymierzają się do ich zrobienia.

Wiedza, edukacja, szkolenie – i tak w koło Macieju. Tym się powinniśmy kierować, jeśli z pozycji biernego obserwatora rynku chcemy stać się jego aktywnymi uczestnikami i zacząć na nim inwestować.

Książka ”Encyklopedia Kryptowalut – Kryptospekulacje” jest bardzo solidną dawką wiedzy dla osób, które nie są rekinami kryptofinansjery, ale jeśli złapią ”zajawkę” na dalsze kształcenie się w tym zakresie, to na pewno jest to super punkt startowy. Każda z wymienionych strategii gry na rynku jest na tyle szczegółowo opisana, że po jej poznaniu będziesz wiedzieć czy jest to coś, z czym sobie będziesz w stanie poradzić na dany moment, czy nie. Kamil również dobitnie wskazuje na różne zagrożenia związane z pewnymi zależnościami w tym sektorze, jak chociażby granie na lewarze, czy wychodzenie z rynku na górce.

W tym miejscu muszę zaznaczyć, że nie wychwyciłem tego u Kamila podczas oglądania go na YouTube’ie, ale w tej książce serwuje nam takie porównania i metafory, że niejeden tekściarz by mu pozazdrościł błyskotliwości. Raz, że pomagają one często bardziej zrozumieć dane zagadnienie, dwa że, przykładowo, odniesienie do słynnych słów wujka Bena ze Spidermana o ”wielkiej mocy i wielkiej odpowiedzialności” w kontekście tradingu było dla mnie literackim mistrzostwem. Takich metafor i porównań w książce jest sporo, przez co naprawdę fajnie się ją czyta i ogólnie tak płynie się przez te rozdziały.

Wracając do kwestii edukacji, to na pewno jest to taki przewodnik, jak bezpiecznie się poruszać po sektorze blockchaina i kryptowalut, co fajnie sobie sprawdzić i jaki segment zgłębić bliżej, na co uważać, co się skąd wzięło, z czym wiąże oraz czy ten świat jest w ogóle dla nas.

Gdybym miał komuś podarować tę książkę jako materiał do nauki tradingu, to traktowałbym to jako ofiarowanie takiej wędki w postaci wiedzy, dzięki której potem można sobie nałowić trochę fajnych rybek, jakimi są tokeny (a co, też sobie pozwolę na pewne porównanie).

Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia książka, która wyjdzie spod ręki Kamila Predeckiego. To jest ten typ pisania, który lubię.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWtorkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 24 stycznia 2023 roku
Następny artykułCeny metali odrabiają silne spadki z poniedziałku. Srebro spadło nawet 3,65%
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.